Close

Twitter da Reklam Vermek İçin İhaleye Girmek İster Misiniz?

Dünyada 500 milyona yakın üyeye sahip olan Twitter, Gen-Art ile anlaşarak Türkiye’de de reklam almaya başladı. Türk kullanıcıların ellerinde kahveleri tüm algılarını açıp yaratıcı tweetler bulmaya çalışırken, önlerine düşen reklam tweetlerini de aynı dikkatle okuyor olması Türk reklamvereni cezbetti. Yüksek algının ve ilginin farkına varan Türk şirketler bir reklam mecrası olarak kullandıkları Twitter’a öyle çok talep gösteriyor ki, reklam verme süreci mecburen ihale ile tamamlanıyor.

Twitter da Reklam Vermek İçin İhaleye Girmek İster Misiniz? Twitter da Reklam Vermek İçin İhaleye Girmek İster Misiniz? TU AA070 0319tw D 20130319112133
Yeni seçilen Papa’nın twitter hesabı – AFP/Getty Images

Gen-Art’ın anlattığı ihale süreci de oldukça ilginç. Twitter’a reklam vermek isteyen şirketler, sosyal medya ajansını mecra olarak kullanabilmek için reklamın ulaştığı her bir takipçi için parasal bir değer taahüt ediyor. Şirketin belirlediği bu değer Gen-Art’a teklif olarak sunuluyor. Kullanıcıya en fazla ‘değer’ veren şirket hangisi olursa, belirlenen günde reklamını yayınlatma hakkını kazanan şirket de o oluyor. Yani ihale ona kalıyor.

Coca Cola, Garanti Bankası, Turkcell gibi birçok büyük şirket şimdiden bu mecrayı kullanıyor durumda. Reklamlar ise alıştığınız gibi ekranın sağ köşesinde banner çıkartmak şeklinde verilemiyor. Kullanılan 3 farklı enstürman var. Bu enstürmanlardan birincisi şirketin faaliyet konusuna ilgi duyan hedef kitledeki kullanıcıların ‘Kimi takip etmeli’ listesinde bir numaraya oturmalarını sağlayan ‘promoted account’ olmak var. Ayrıca istedikleri konu hakkında birçok kullanıcının yorum yapmasını sağlayacak ve Twitter’da trendlere hükmetmelerini sağlayacak promoted hashtag de satın almak da…

TÜRKİYE DAHA UCUZ

Yurtdışında Twitter’a reklam vermek için ödenen ücretlerin Türkiye’ye oranla  çok daha yüksek olduğunu dile getiren Gen-Art yetkilileri “Türkiye Twitter bünyesinde reklam fiyatlarının daha ucuz olduğu bir ülke. Ancak, Türkiye içinde değerlendirdiğimizde Twitter’a reklam vermek diğer bazı sosyal medya mecralarına ya da sözlüklere reklam vermekten daha pahalı. Buna karşın, Türkiye’de Twitter’a reklam verme ücreti Amerika’nın 4-5’te biri ölçüsünde. Reklam fiyatlarının yakın olduğu bölge ise MENA Bölgesi. ” diyor.

Şirketin bütçesi ulaşılan her bir takipçi için taahhüt edilen reklam bütçesine bağlı olduğunu dile getiren yetkililer, “Sadece reklam vermek yetmez. Kampanyalar, ürün tanıtımı gibi bir Twitter kullanıcısının ilgisini çekecek her türlü entrürman kullanılmalı. Sadece reklma vermek takipçi toplamak için yeterli olmaz” diyor.

TWITTER’A REKLAM VERMENİN 3 YOLU VAR

Türk şirketlerin Twitter’a reklam vermek için kullanabildiği üç farklı paket var. Bu paketler tek tek kullanılabildiği gibi, sinerji yaratması açısından birarada da satın alınabiliyor.

Promoted account: Bu paketi satın alanlar, Twitter’da ‘Takip edebileceğiniz kişiler’ bölümünde  en üst sırada yer alıyor. Şirketin hesabının hangi kullanıcıların ekranında ortaya çıkacağı ise ilgi alanlarına göre belirleniyor. Yayında kalma süresi ise 1 ay oluyor. Takipçi sayısını artırmak için kullanılıyor.

Promoted Hashtag: Şirketler ürün tanıtımı, lansman gibi yeni bir yatıorım yaparken bu paketi almayı tercih ediyor. Bu yolla seçilen konu bir hashtag halinde trend listesininm en üstümnde yer buluyor. Kullanıcılar bu hahtag’in altında yer alacak şekilde tweet attıkça hashtag yani tanıtılmak istenen ürün ya da proje daha fazla kişiye ulaşıyor. Bir promoted hashtag trend listesinde 24 saat kalıyor. Kendinden söz ettirmek için kullanılıyor.

Promoted Tweet: Şirket bu paketi satın aldığında, yazdığı tweet onu takip etmeyen kullanıcıların ekranına da düşüyor. Kullanıcılar ise takip ettikleri kişiler ve ilgi alanlarına göre seçiliyor. Böylece verilmek istenen mesaj ilgili kişiye Düşen tweet ekranda ilk beş tweet arasında yer alıyor. Amaç ise verilmek istenen mesajın birçok kişiye ulaşabilmesini sağlamak oluyor.

Kaynak : Realtime.wsj.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir