Close

Türkiye’de Online Alışverişlerde Yorumların Etkisi Büyük İnfografik

Tüketiciler alışveriş yapmadan önce aile veya arkadaşlarının görüşlerini almayı tercih ediyorlar ve internetten alışverişlerde de aile ve arkadaş görüşlerinden sonra ürünler hakkında bırakılan yorumlar önemli bir rol oynuyor.

Güvenrehberi.com’un hazırladığı infofgrafiğe göre, Türkiye’deki online alışverişlerin % 70’inin yorumlara dayalı olduğu belirtiliyor. Kullanıcıların % 82’si internet üzerindeki yorumları okurken, bu yorumlardan etkilenme oranı ise yüzde 70. ABD’de ise bu oranın % 73 olduğu gözlemleniyor.

ABD’de BrightLocal’ın yaptığı bir araştırmaya göre tüketicilerin yüzde 85’i online müşteri yorumlarını okurken, yüzde 73’lük bir bölümü bu yorumlardan etkilendiğini ve bu yorumların şirketlere duydukları güveni artırdığını söylüyor. Yüzde 12’lik bir kullanıcı kesimi ise online yorumları dikkate almadığını belirtiyor.

Nielsen’in 56 ülkede 28 bin internet kullanıcısıyla yaptığı “Dünyada Reklama Güven” araştırmasında tüketicilerin % 92’si en çok arkadaş ve aile tavsiyelerine güvenirken, % 70’lik bir bölüm online müşteri yorumlarına güven duyduğunun üzerinde duruyor.

Araştırmada öne çıkan bir diğer bilgi de e-ticaret şirketleri müşteri memnuniyetlerini ölçen bağımsız üçüncü taraf şirketlerin sertifikalarını sitelerinde gösterdiklerinde geri dönüşüm oranlarında yüzde 35’e yakın bir artış gözlemlenebiliyor.

guvenrehberi-infografik-01 Türkiye’de Online Alışverişlerde Yorumların Etkisi Büyük [İnfografik] Türkiye’de Online Alışverişlerde Yorumların Etkisi Büyük İnfografik guvenrehberi infografik 01 e1389601576753

Kaynak : http://eticaretmag.com/turkiyede-online-alisverislerde-yorumlarin-etkisi-buyuk/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir