Close

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sosyal medya araştırmasına göre gençlerin talebi “özgürlük”

gsb_logo Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sosyal medya araştırmasına göre gençlerin talebi “özgürlük” Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sosyal medya araştırmasına göre gençlerin talebi “özgürlük” gsb logoTürkiye’de internete gelecek yeni düzenlemelerin tartışıldığı şu günlerde, Gençlik ve Spor Bakanlığı gençlerin sosyal medya kullanım davranış ve tutumlarına yönelik bir araştırma yayınladı. Gençleri daha yakından tanımak için yapıldığı belirtilen araştırma, diğer devlet daireleriyle karşılaştırıldığında önemli bir adım sayılabilir.

Ankete göre sosyal medyada gençlerin en önem verdiği konu yüzde 37 ile özgürlük. Özellikle öğrenci, bekar ve Twitter kullanıcıları için daha da önemli olduğu belirtilen raporda özgürlüğü, güvenirlik, dürüstlük ve paylaşımcılık takip ediyor.Gezi olaylarından sonrasına denk gelen anket, Suat Kılıç’ın bakanlığı döneminde, Temmuz ve Eylül ayları arasında gerçekleştirilmiş. Anket, niceliksel araştırma yöntemi kullanılarak 26 ilde 15-29 yaş arası 2057 kişinin katılımıyla yapılmış. Bu kitleye sadece üniversite öğrencileri değil, çalışan, çalışmayan, evli, çocuklu gibi farklı genç profilleri de dahil edilmiş. Araştırmada yer alan gençlerin yüzde 77’si bekar, yüzde 14’ü çocuk sahibi, yüzde 40’ı çalışan, yüzde 14’ü lise öğrencisi, yüzde 7’si ise ev hanımı.

Anket ve katılımcılarıyla ilgili bilgi verdikten sonra gelelim sonuçlara; Araştırmaya katılan internet kullanıcısı gençlerin yüzde 96’sı sosyal medya kullanıcısı. Bunların yüzde 40’nın annesi, yüzde 47’sinin de babası sosyal medya kullanıyor. Bakanlık, gençlerinin yanı sıra ebeveynlerin de sosyal medya ile bir ilişki içinde olduğu sonucuna varmış.

Araştırma sonuçlarına göre gençlerin yüzde 62’si sosyal medyaya en çok evlerindeki dizüstü bilgisayarlardan bağlanıyor. Gençlerin yarısı akıllı telefon üzerinden sosyal medyayı kullanıyor. Araştırmaya göre internet kafelerde sosyal medya kullanımı ise daha çok Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nde genç erkeklerde görülüyor. İstanbul’da evde dizüstü bilgisayar, akıllı telefon ve iş yerindeki bilgisayardan, Ege’de evde dizüstü bilgisayardan ve Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nde internet kafelerden sosyal medyaya ulaşılıyor.

Gençlerin yüzde 86’sı sosyal medyaya günde en az bir kere, yüzde 72’si ise her gün birkaç kere bağlanıyor. Her üç gençten birisi sosyal medyada en az üç saat geçirmekte. Özellikle 15-17 yaş grubu, bekarlar ve ortaöğretim ve altı mezunlarda bu oran daha yüksek. Araştırmanın çarpıcı verileri arasında yer alan diğer bir bulgu ise sosyal medyada altı saat ve üzeri vakit geçirenlerin oranının yüzde 13 olması.

Araştırma sonundaki verilere göre gençlerin yüzde 89’u sosyal medyada listelerindeki kişi ve kurumların paylaştıklarını takip ediyor ve yüzde 88’i arkadaşlarının paylaştıklarına yorum yapıyor. Bakanlığın buradan çıkardığı sonuçsa, gençlerin çoğunun sosyal medyada pasif değil, aktif olduğu yönünde. Ayrıca tespit ettiği konular arasında sosyal medyada görsel yükleme, yazı yazma tweet atma faaliyetlerinin yoğun bir şekilde olduğu yer alıyor.

Kaynak : http://goo.gl/R6Cu6J

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir