Close

Facebook Videoları Markalar İçin İyi mi, Kötü mü?

Sorun videolarda değil aslında, videoların gösterim şeklinde. Videoları nasıl kullanacağınızı bilirseniz, diğer markaların önüne geçme şansınız olabilir. Facebook’un 2014 yılındaki genel video istatistiklerine ve özellikle KOBİ’lerin video kullanımlarına baktığımızda, video kullanımının arttığını ve Facbeook’un da bu artışa paralel olarak daha çok video pazarlama üzerine araçlar ortaya çıkarttığını görüyoruz.

Kağıt üzerinde her şey iyiymiş gibi görünürken, Facebook videolarının temel özelliklerinden biri firmaları ve pazarlamacıları bıçak sırtında yürütüyor: videoların otomatik gösterilmesi.

Facebook’un videoları otomatik göstermesi kullanıcıların dikkatini çekerek, bir reklamcının içeriğinin daha geniş kitlelere ulaşmasına yardımcı oluyor. Ancak aynı zamanda videoların otomatik oynaması, kullanıcıların Facebook gezinti deneyimlerini kendi rızaları olmadan kesintiye uğrattıkları için can sıkıcı da olabiliyor.

Ayrıca işin bir de bütçesel boyutu var. Örneğin kullanıcılar Facebook haber akışlarında dolaşırlarken otomatik oynayan videolar yüzünden reklamı görürlerse, yayıncılar bu görüntülemeler için de reklamcılara para vermeli mi? Yoksa yalnızca kullanıcı reklama tıkladığında mı para verilmeli? Kullanıcı videonun tamamını seyrettiği halde tıklamazsa ne olacak? Bu gibi sorulara cevap olarak, reklamcılar %50/1 kuralını işletiyorlar. Yani videonun %50’lik alanı 1 saniye boyunca görüntülediyse ücretlendiriliyor. Ancak Facebook bu “standardı” kabul etmiyor. Haber akışında öyle ya da böyle görüntülenen herhangi bir reklam ücretlendiriliyor.

Mantık, kullanıcı Facebook akışını hızlıca gözden geçirirken eğer bir reklama bakmak istemiyorsa hızlıca ekranı kaydırarak geçebilir ve bu 1 saniyeden kısa sürer. Ancak kullanıcı, basitçe videodan bir önceki veya bir sonraki paylaşımı ilgi çekici buluyor olabilir ve aslında videoyu değil, bu paylaşımı okuyor olabilir. Bu durumda video yine saniyeler boyunca oynayacak ve eğer kullanıcının ekran çözünürlüğü yüksekse %50’sinden fazlası gösterilmiş olacak. Bu sorunlara henüz bir çözüm bulunamadığı gibi bir çok yayıncı ve reklamcı bunların aslında sorun olup olmadığından bile emin değil. Sosyal ağlar üzerinden video içerik pazarlaması henüz çok yeni bir olgu. Standartların oturması için daha zamana ihtiyaç olduğu şu anki durumdan belli oluyor.

Kaynak : E-Ticaretmag

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir