Close

2014 Yılında Sosyal Medya Stratejisi ve İçerik Yönetimi Anlatan 10 İpucu

Kullanıcı alışkanlıklarının ve teknolojinin değişmesiyle beraber sosyal ağların kullanımı ve yönetiminde de değişiklikler oluyor ve markaların sosyal medya etkileşimlerini artırıp, geleceğe yönelik planlar yapmak için stratejilerinde bazı değişiklikler yapmaları gerekiyor.

Daha önce sosyal medya için herhangi bir strateji belirlemeyenler de 2014 yılında, bu mecralara ayırdıkları efor ve bütçeden daha verimli yararlanmak için aşağıda paylaşacağımız ipuçlarından yararlanabilirler.

Sosyal medya içerikleriniz için bir takvim hazırlayın!

Sosyal medya içeriklerinizi planlamanız size ileriyi görmeniz için fırsat verecektir ve düzenli olarak paylaşım yapmanızı sağlayacaktır. Haftalık, iki haftalık ya da aylık planlar hazırlayarak, hangi gün, hangi kategoride, ne tür bir konuda içerik girebileceğinizi görebilirsiniz.

Bu planlamaları bir Excel tablosunda düzenli olarak tarihlere ve farklı sosyal ağlara göre düzenlemeniz, daha planlı bir yönetim ve raporlama yapmanızı da sağlar.

Düzenli olarak içeriklerinizi paylaşmak, sosyal medya üzerindeki kullanıcılarınızın, marka bilinirliğini de artırabilir; ancak burada unutulmaması gereken bir konu var, Facebook,Twitter ya da yer aldığınız mecralarda sürekli içerik paylaşımı yaparak sayfanızın spamyapıyor izlenimi vermesinin önüne geçmeniz gerekiyor.

Günlük ya da haftalık olarak belli bir içerik sayınız olması gerekiyor ve bu paylaşımları belirli saatlerde yaparak etkileşimlerinizi artırabilirsiniz. Facebook üzerinde paylaşım yaparken Facebook’un yeni algoritmasını da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Hangi içerik tipinin, ne kadar kullanıcıya erişebileceği ve nasıl etki yaratacağı değişiklik gösterebiliyor. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi için “Facebook’un Yeni Haber Akış Algoritmasından Markalar Nasıl Yararlanabilir?” adlı yazımıza bakabilirsiniz.

Arama motorlarında Page Rank’e etki eden sosyal ağlara yönelik çalışmalar yapın

Daha önceki yazılarımızda da değindiğimiz gibi Google+ üzerinde yayınlanan içeriklerde bulunan linkler, arama sonuçlarında göründüğü için sitelerin arama motorları üzerindeki Page Rank’lerini yükselterek, arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmalarına yardımcı oluyor.

Pinterest de geçtiğimiz aylarda API’ını halka açmış ve bu gelişmeyle beraber Pinterest üzerinde yayınlanan içerikler arama sonuçlarında görünmeye başlamıştı. Bu da Pinterest üzerinde paylaşılan içeriklerin Google gözündeki değerini artırmaya ve doğal olarak internet sitelerinin değerini artırmaya başlamıştı.

Geçtiğimiz günlerde Rus arama motoru Yandex de Facebook ile yaptığı anlaşma ile Facebook iletilerinde yer alan içeriklerin arama sonuçlarında görüneceği duyurmuştu. Bu gelişmeyle beraber Yandex’in pazar payının yüksek olduğu ülkelerde Facebook sayfalarında paylaşılan linkler Yandex arama sonuçlarında görünecek ve bu da yine Page Rank’i güçlendirecek.

Bu gelişmeler nedeniyle, sosyal medya stratejilerinizde Facebook’un yanı sıra Pinterest, Google+’a da ağırlık vermeyi düşünebilirsiniz. Böylelikle arama sonuçlarında kullanıcıların karşısına daha çok çıkabilirsiniz.

Facebook dışındaki sosyal ağlarda da yer alın

Facebook trafik ve geri dönüş açısından en etkili sosyal mecralardan biri olsa da her sosyal ağın farklı bir kullanıcı kitlesi olduğu için bu mecralarda markanızla ilgilenen kullanıcılar olabilir ve bu sayede onlara da ulaşma fırsatınız olur.

Tabii ki farklı sosyal ağlarda yer aldıktan sonra içerik stratejinizi de bu sosyal platformların gereksinimlerine göre hazırlamanız gerekiyor. Facebook üzerinde paylaştığınız bir içerik, Twitter’ın yapısına uymayabilir, Pinterest üzerindeki içerikleriniz de Facebook’a uymayabilir. Bu nedenle hem dil olarak hem de içeriğinizin türü konusunda sosyal medya planlamanızı yaparken bu kriterleri göz önünde bulundurarak hazırlamaya özen gösterin.

Sosyal medya paylaşımlarınızda sitenize veya ürünlerinizin olduğu landing page’e yönlendirecek linkler kullanın

Yapılan araştırmalar sosyal ağlardan gelen trafiğin artmakta olduğunu ve arama motorlarından gelen organik trafiğin yavaş yavaş düşmekte olduğunu gösteriyor. Google arama sonuçlarından gelen trafik tabii ki şu an halen ağırlıkta fakat sosyal yönlendirmelerin payı da zaman içerisinde artacak.

Bu nedenle sosyal ağlardaki paylaşımlarda özel olarak hazırladığınız ürün landing page’lerine ya da sitenize yönlendirecek linkler paylaşabilirsiniz. Böylelikle buradan gelen kullanıcılar sitenizde vakit geçirebilir, sayfa görüntülenme, sitede kalınan süreyi ve geri dönüşüm oranlarınızı artırabilir.

Sosyal medya etkileşim oranlarınızı ölçümleyin

Sosyal medya hesaplarınız üzerindeki etkileşim sizin yaptığınız çalışmaların ne kadar iyi ya da kötü sonuç verdiğini ortaya koyar ve bu etkileşimlerin analizini yaparak gelecekte daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Facebook’un güncellenen istatistik sayfaları ya da link kısaltma servisleri gibi araçlarla sosyal ağlardan gelen trafikleri ölçümleyebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için “Facebook Etkileşim Oranını Ölçmek İçin 3 Formül” adlı yazımıza bakabilirsiniz.

facebok istatisikleri 2014 Yılında Sosyal Medya Stratejisi ve İçerik Yönetimi Anlatan 10 İpucu 2014 Yılında Sosyal Medya Stratejisi ve İçerik Yönetimi Anlatan 10 İpucu facebok istatisikleri

Sosyal medyada farklı içerik türlerini kullanın

Bu konuyu biraz daha açmak gerekirse, sosyal paylaşımlarınızı yaparken sadece fotoğraf ya da sitenize yönlendiren bir link haricinde içerik pazarlamasının diğer yöntemlerini de kullanabilirsiniz. Burada biraz A/B testi yapmanız gerekebilir. Bu testlerle hangi içerik tiplerinin size daha uygun olduğunu ölçümleyebilirsiniz.

İçerik pazarlaması için alternatif yöntemler kullanmak, kullanıcılara orijinal ve ilgi çekici içerikler sunmanıza yardımcı olabilir.

Kullanıcılarla etkileşime girmekten çekinmeyin

Sosyal medya kanalları kullanıcılar tarafında bir müşteri destek servisi olarak da kullanıyorlar bu nedenle, sosyal ağlarınızı yönetirken kullanıcılarla etkileşime geçmeye çalışın. Markanızla paralel bir dil oluşturarak, gelen yorum ve mesajlara yanıt vererek geri dönüş sağlayabilirsiniz. Müşterilerinizle iyi bir iletişim kurduğunuz takdirde kullanıcılar tarafından da takdir edilirsiniz ve müşteri memnuniyetinizi öne çıkardığınız için marka değeriniz de artar.

E-ticaret Şirketleri İçin Sosyal Medya Kullanım Rehberleri

Sosyal medya yönetim araçlarını kullanın

Sosyal medya yönetim araçlarını kullanmanız tek bir platform üzerinden birden fazla sosyal mecrayı yönetmenize olanak sağlar. Buradan içerik paylaşımı yapabileceğiniz gibi, gönderilerinizin ne kadar etkileşim aldığını da gözlemleyebilirsiniz.

Sosyal medya yönetim araçları üzerinden belirli anahtar kelimeleri ve hesapları takip ederek rakip analizi ya da monitoring yapabilirsiniz. Daha detaylı bahsetmek gerekirse, markanızla ilgili bir anahtar kelimeyi seçebilir ve bu kelimeyle ilgili içerikleri doğrudan takip edebilirsiniz. Aynı şekilde rakip firmaların sosyal medya profillerini de takip ederek, rakip analizi için bu araçları kullanabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için “Hootsuite Kullanım Rehberi” ve “Buffer Kullanım Rehberi” adlı yazılarımız bakabilirsiniz.

Reklam bütçesi ayırın

Özellikle Facebook reklamları sayesinde markalar daha geniş kitlelere ulaşabiliyorlar. Bu nedenle hem fan sayfanızdaki kullanıcı sayısını artırmak hem de iletilerinizin daha fazla kişiye ulaşması için bu reklamlardan yararlanabilirsiniz.

Bu reklamlardan yararlanmak için belli bir bütçe ayırın ve bu bütçeyi nasıl yöneteceğiniz konusunda bir plan çıkartın. İlk kez bu işlemi yapıyorsanız büyük bütçelerle girmeden önce, daha küçük bütçelerle hangi kriterlerde hangi şekilde reklam vereceğinizin testlerini yapın. Böylelikle elinizdeki bütçeyi daha etkin kullanabilirsiniz.

Mobil reklamlar size hitap etmeyebilir ve bu nedenle buraya reklam bütçesi ayırmak sizin için mantıklı olmayabilir. Reklam konusunda hangi alana yöneleceğinize en başında karar verin. Sayfanızın takipçi sayısını mı artırmak istiyorsunuz yoksa bir kampanyanızın yer aldığı gönderiyi mi öne çıkartacaksınız ya da mobil uygulamanızın tanıtımını yapmak istiyorsunuz…

Bu kriterlere karar verdikten sonra bütçenizi daha rahat bir şekilde planlayabilir ve geri dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

Kaynak : http://goo.gl/vZBS0M

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir