Close

İşinizi Seviyor Musunuz? Elemanonline.net: Çalışanların Yüzde 84’ü İşini Sevmiyor

Türkiye’deki insan kaynakları sitelerinden Elemanonline.net’in iş memnuniyeti anketinin sonuçlarına göre çalışanların yüzde 84’lük bir bölümü yaptıkları işten memnun değil ve bu işleri sevmiyor.

11.350 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen ankete göre katılımcıların yüzde 72’lik bir bölümü yaptıkları işi değiştirmeyi düşündüğünü belirtirken, yüzde 12’lik bir kesim işini sevmemesine rağmen, başka bir işe geçmeye düşünmediğini dile getiriyor.

Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında sadece yüzde 16’lık bir bölümün yaptığı işten memnun olduğunu ortaya çıkıyor.

İş performansı açısından çalışanların yaptıkları işi sevmelerinin büyük bir önemi bulunuyor. Çalışanların yaptıkları işleri sevmemelerinin başlıca nedeni olarak Türkiye’deki genel istihdam sorunu gösteriliyor. Türkiye’deki istihdamın eğitim aşamasından başladığına dikkat çeken Elemanonline.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar, Türkiye’de özellikle meslek eğitimlerinin hala yetersiz olduğunu ve lisans mezun çok fazla işsiz olduğunu belirtiyor. Duyarlar sözlerine şu şekilde devam ediyor:

“Üniversitelerden yeni mezun olan adaylar, uzun süren iş aramalarının ardından, istedikleri gibi bir iş bulamayarak sevmedikleri işlerde çalışmak zorunda kalıyorlar. Bu da çalışanların memnuniyetsizlik oranını artıran en önemli etkenlerden biri.”

İş değiştirmeyi düşünen çalışanların farklı şehirlerde daha iyi iş alternatifleri bulabileceklerine de değinen Duyarlar, İstanbul gibi büyük şehirlerdeki istihdam yoğunluğunu başka illere dağıtmak için bunun iyi bir fırsat olduğunu da sözlerine ekliyor. Küçük şehirlerde daha iyi iş alternatiflerinin yaratılması, buradaki istihdam ihtiyacını ve çalışan memnuniyetini artırabilir.

Geçtiğimiz Ağustos ayında çalışan memnuniyeti üzerine başka bir araştırma daha yayınlanmıştı. Bu araştırmaya göre ise Türkiye’deki çalışanların yüzde 41’lik bir bölümü yaptıkları işten memnun olduklarını dile getiriyordu. 2013’ün ilk altı ayını kapsayan bu araştırmada en mutlu çalışanların elektronik sektöründe olduğu da öne çıkıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir