E-Ticaret Alışveriş Deneyimlerinizi Video Olarak Anlatmanıza Yarayan Platform

Evet Yanlış duymadınız Sizlerle bugün E-Ticaret Sektöründe yeni bir girişim olan alışveriş deneyimlerinizi video olarak tüm herkese anlatabileceğiniz bir platformdan bahsetmek istiyorum; Shopinomi, Shopinomi’yi en basit tanımla; sizlerin e-ticaret sitelerinde yaşadıkları deneyimi video formatında paylaşabileceğiniz ve başkalarının da paylaşımlarınızı takip edebileceği bir platform olarak tarif edebilirim.

Fikir Babaları Barış Koçdur ve Emre Bilgin tarafından 1 yıllık bir geçmişe sahip olarak şuanda beta sürümü hizmet vermeye başlamıştır. Shopinomi, beta kullanıcılar için bugünden başlayarak ilk etapta 500 adet davetiye dağıtacak. Sonrasındaysa kademeli olarak üye alımları devam edecek.

Yurtdışı ile kıyasladığımızda ülkemizdeki online alışveriş yapılma oranı ve insanların e-ticarete mesafeli yaklaşmasındaki sebepler biraz farklı. Bu noktada Shopinomi kurucuları da öncelikli hedeflerini “Türkiye’de online alışverişe olan önemi arttırmak” olarak gösteriyor. Diğer yandan video içeriğinin insanları satın almaya yönlendirdiği daha doğrusu satın alma konusundaki kararlarını daha kolay verdirttiği de kesin.

Shopinomi’de kullanıcıların çekecekleri videolar, tahmin edersiniz ki paketin açılma anından başlamak zorunda. Online olarak sipariş verdiğiniz herhangi bir ürünün bir anlamda ‘unboxing’ videosunu çekeceksiniz sonrasında ürünü ve siteyi 5 farklı kritere göre puanlayacaksınız. Bu Kriterler; Ürün kalitesi, ürün fiyatı, ürün teslimat hızı, ürün paketlemesi ve satın alma kolaylığı şeklinde olacaktır. Örnek olması açısından Markafoni’den yapılmış bir alışverişin Shopinomi video’sunu siteden izleyebilirsiniz.

Asıl içerik tipinin video olduğu Shopinomi’de, videolara yorum yapılması ve mesajlaşma haricinde başka bir yazılı içerik olmayacak. Bunlar haricinde kullanıcıların her bir videoda 5 farklı kriterde deneyimlerini puanlayacağını da hatırlatmak isterim. Ayrıca Shopinomi’de kullanıcı profilleri, kullanıcı takip etme ve mesajlaşma gibi özellikler de bulunuyor.

Gelecekte affiliate ve video reklamcılığı gibi seçenekler girişimin gelir modelini oluşturacak

Kurucu ortaklar girişimin kısa vadedeki hedefi Türkiye’de online alışveriş yapmaya karar verme aşamasında başvurulacak rehber bir site olmak olarak açıklamışlar. Orta vadedeki hedef ise yurtdışında e-ticaret hacmi yüksek olan ülkelere açılmak. Fikir aşamasından bugüne kadar herhangi bir yatırım ihtiyacı hissetmeyen ikili, yurtdışı hedeflerini hayata geçirmek adına, yani başarılı bir Türkiye operasyonunun ardından, yatırım alabileceklerini söylüyor.

shopinomi-anasayfa-goruntusu E-Ticaret Alışveriş Deneyimlerinizi Video Olarak Anlatmanıza Yarayan Platform E-Ticaret Alışveriş Deneyimlerinizi Video Olarak Anlatmanıza Yarayan Platform shopinomi anasayfa goruntusu 640x531

Shopinomi’nin ilk etapta gelir elde edebileceği herhangi bir kanal bulunmuyor. Öncelikle platformu oturtmak isteyen kurucu ortaklar daha sonrasındaysa çeşitli affiliate seçenekleri ve preroll gibi video reklam modelleriyle gelir elde edebileceklerini söylüyor.

İnsanların online alışverişte karar verirken en çok yakın çevrelerinden aldıkları tavsiyeleri ele aldıklarını ve video içeriğinin satın alma kararının önemli bir ölçüde etkilediğini düşünecek olursak Shopinomi; platform olarak kullanıcı profillerini öne çıkartarak bu noktada insanları video ağırlıklı içeriğiyle etkilemeye çalışacak.

Eğer Shopinomi bu platformu oluşturabilirse muhtemel müşterileri olan e-ticaret sitelerinin ilgisini çekmesi hiç zor olmayacaktır. Ancak içerik bazlı bir platform oluşturmanın da son derece zor ve zahmetli olduğu kesin.

Leave a comment