Close
E-ticaret danışmanı

Girişimciler TÜBİTAK Başvurularını E-İmza ile Hızlandırıyor

TÜBİTAK’ın başvuru süreçlerini kolaylaştırmak ve kısaltmak için başlattığı e-imza uygulamasından yararlanan girişimciler ıslak imza zorunluluğundan kurtularak resmi işlemlerini hızlandırıyor. Türkiye’nin ilk elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı E-GÜVEN, TÜBİTAK’ın destek programlarına başvurularda e-imza uygulamaları, e-imza tedarik ve danışmanlık hizmetleri sunuyor.

Nasıl ve ne zaman başlıyor?

E-GÜVEN Satış, Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Ayşegül Tüzün konuyla ilgili açıklamasında e-imzanın üniversite-sektör entegrasyonunda girişimcilerin üniversite çıkışlı projelerini hızlandırmak açısından önemli bir adım olduğuna dikkat çekti. Tüzün sözlerini şöyle sürdürdü:

TÜBİTAK’ın programlarına başvuru süreçlerinde ıslak imza yerine e-imza uygulamasına geçiş iki aşamalı olarak gerçekleşecek. İlk aşamada ARDEB, TEYDEB ve BİDEB başvuruları 1 Eylül’den itibaren elektronik imzalı veya ıslak imzalı olarak alınacak. İkinci aşamada ise 2016 yılı Ocak ayı itibariyle tüm programlara yapılacak başvurularda elektronik imza kullanılacak.”

eimza 3 e-imza Girişimciler TÜBİTAK Başvurularını E-İmza ile Hızlandırıyor eimza 3

Üniversite projelerine NES zorunluluğu

TÜBİTAK’ın bu uygulaması kapsamında üniversitelerde proje başvurusunda bulunacak tüm akademisyenlerin ve proje önerisini imzalayan kuruluş yetkililerinin, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılarından Nitelikli Elektronik Sertifikaya (NES) sahip olmaları gerekiyor.

Kaynak: ETicaretMag

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir