Close
Fatih bOSTANCIOĞLU

Yeniden Hedefleme ile Dönüşüm Oranını Artıran En Etkili 6 Reklam Aracı

Yeniden hedefleme nedir? Yeniden hedefleme web sitesi ziyaretçilerine sitenizden ayrıldıktan sonra kişiselleştirilmiş reklamlar göstermektir. Bu reklamları da ziyaretçiyi internette takip ederek ve hangi reklamları veya ürünleri tıkladığına bakarak seçersiniz.

Diyelim ki bir siteye gittiniz ve bir ürünü tıkladınız. Yeniden hedefleme burada başlıyor ve ziyaret ettiğiniz diğer sitelerde de size aynı veya benzer ürünlere ait reklamları gösteriyor. Online ve mobil reklamlarda görülen bu taktik aslında “yeniden pazarlama” stratejisinin bir parçası!

Online müşteriye yeniden hedefleme gerek

Çünkü online müşteriler e-ticaret sitelerinde ile online perakende mağazalarında birçok ürünü inceliyor ve çok sayıda ürün görselini tıklıyor. Bu müşteriler yeniden hedefleme için ideal hedefler. Yeniden hedefleme online satışları artırıyor ve mantığı da çok basit. Bir şeyi 40 kez söylerseniz olur misali çalışıyor. Müşteriye sürekli benzer reklamlar göstererek onu satın almaya şartlıyor. Ayrıca:

Yeniden hedefleme ile kaçırdığınız müşteriyi geri kazanabilirsiniz

Bu uygulama e-ticaret siteleri tarafından siteden hemen çıkma trafiğini tekrar yakalamak için geliştirilmişti ve müşteriyi terk ettiği alışveriş sepetine geri dönüp yeniden satın almaya ikna ediyordu. Bugün yeniden hedefleme B2B pazarlamacılar arasında da yaygın.

Yeniden hedefleme kullanan pazarlamacılar potansiyel müşterileri kaçırmıyor.

Bir de dinamik yeniden hedefleme var: Bu daha kişisel bir pazarlama yöntemi. Müşteriye hep aynı ürünün reklamları gösteriliyor, yani sadece daha önce göz attığı ürünlerin reklamları. Bu işi mobil cihazlar için yaparsanız adı mobil yeniden hedefleme oluyor.

Yeniden hedefleme 1 Yeniden Hedefleme Yeniden Hedefleme ile Dönüşüm Oranını Artıran En Etkili 6 Reklam Aracı Yeniden hedefleme 1

Yeniden hedefleme işe yarıyor mu?

Kesinlikle evet! Yeniden hedefleme reklam dönüşüm oranını % 400’e kadar artırıyor. Ayrıca yeniden hedeflenen reklamlar direk satış yapmasa da markanın tanıtımını yapıyor, marka farkındalığı yaratıyor ve markayı müşteriye sürekli hatırlatıyor. Yeniden hedefleme tam olarak ne kadar etkili derseniz, işte size birkaç örnek:

  • Yeniden hedeflenen reklamların ortalama tıklama oranı standart reklamlardan 10 kat yüksek.
  • Siteye yeniden hedeflemeyle gelen ziyaretçilerin dönüşüm oranı yüzde 70 artıyor.
  • Yeniden hedefleme ile siteye geri dönen ve ürün satın alan ziyaretçi sayısı yüzde 26 artıyor.
  • Yeniden hedefleme potansiyel müşteri kazanım teknikleriyle birlikte kullanıldığında dönüşüm oranını yüzde 147’e kadar artırıyor (bu veriler hemen yukarıdaki kaynaktan).

Yeniden hedefleme neden işe yarıyor?

Bir siteyi ilk kez ziyaret edenlerin büyük kısmı siteden alışveriş yapmadan çıkıyor. Yalnızca % 2’si ilk gelişte alışveriş yapıyor veya başka tür dönüşüm sağlıyor; yani yeni ziyaretçilerinizin yüzde 98’ini yeniden hedefleme ile alışveriş yapmaya ikna etmeniz gerekiyor! Sonuçta sitenize yeniden hedeflemeyle gelen insanlar sitenizi ve markanızı tanıyor olacak ve alışveriş yapma ihtimalleri de sizi tanımayan sokaktaki simitçi amcadan yüksek olacak.

İndirim yapın!

Ayrıca, yeniden hedeflenen reklamlarda genellikle ziyaretçiyi alışverişe ikna eden indirimler gibi teşvikler ve bağlılık programı teşvikleri de bulunuyor. Geçen yıl yapılan bir e-ticaret araştırmasına göre alışveriş sepetini terk eden online müşterilerin yüzde 54’ü aynı ürünü indirimli görürsem alırım diyor!

Yeniden hedefleme 5 Yeniden Hedefleme Yeniden Hedefleme ile Dönüşüm Oranını Artıran En Etkili 6 Reklam Aracı Yeniden hedefleme 5

Yeniden hedefleme nasıl çalışıyor?

Şimdi biraz tekniğe girelim ve en basitinden, site yeniden hedeflemeden başlayalım. Bir kullanıcı yeniden hedefleme kullanan bir siteye girdiğinde kullanıcının browserına bir çerez yerleştiriliyor. Bu çerez kullanıcının web sitesi ziyaretleriyle ilgili bilgiyi kaydediyor ve ziyaretçiyi aynı reklam ağına kayıtlı diğer sitelerde takip ederek ilgilendiği ürünlere yönelik reklamlar gösteriyor. Yeniden pazarlama dünyasında farklı yeniden hedefleme türleri var:

  • E-posta ile yeniden hedefleme: Bu yöntemde e-postalarınızı açan veya iletilerinizdeki linkleri tıklayan insanlara reklam gösteriliyor. Müşteriyi gönderdiğiniz e-postalara göre farklı segmentlere ayırabilirsiniz: Giriş e-postaları, ürün bilgilendirme e-postaları, tanıtım e-postaları vb.
  • Web araması ile yeniden hedefleme: Arama motorlarında belirli ürünleri arayan insanlara reklam gösterme.
  • Sosyal ağlarda yeniden hedefleme: Marka veya ürünün sosyal ağ paylaşımlarıyla etkileşime geçen insanlara reklam gösterme (beğeni, yorum, yeniden paylaşım vb.). Bu noktada da potansiyel müşteriyi hangi ürün paylaşımları ile etkileşime geçtiğine göre segmentlere ayırabilirsiniz (beğeni verenlerle gönderiyi paylaşanları ayrı kategorilere de atabilirsiniz).

Yeniden hedefleme 2 Yeniden Hedefleme Yeniden Hedefleme ile Dönüşüm Oranını Artıran En Etkili 6 Reklam Aracı Yeniden hedefleme 2

En yararlı yeniden hedefleme araçları

Google Yeniden Pazarlama: Google kendi yeniden hedefleme aracını “yeniden pazarlama” olarak adlandırıyor ve bu hizmet Google Adwords platformunun bir parçasını oluşturuyor. Yeniden pazarlama, Google’ın bir milyondan fazla web sitesi ile mobil uygulamayı kapsayan ekran gösterim ağından yararlanıyor. Bu araçla hem standart hem dinamik yeniden hedefleme reklamları oluşturabilirsiniz. Genel trafiğinizi segmentlere ayırabilir; web sitesi ziyaretçileri, mobil uygulama ve Youtube kanalınızla etkileşime geçen kullanıcılara reklam gösterebilirsiniz. İşe yeni başlayanların bu aracı kullanmasını öneririz.

Retargeter: Retargeter şirketi sadece yeniden hedefleme yapıyor ve reklamlarınızı internet kullanıcılarının yüzde 98’ine ulaştırdıklarını söylüyorlar. Bu araçla web sitesi ziyaretçilerinize Facebook duvarında bile reklam gösterebilirsiniz. Ayrıca ziyaretçileri demografi, coğrafya, davranış kalıpları, bağlam, ilgi alanı ve niyet tabanlı verilere göre sınıflandırabilirsiniz.

Adroll: Adroll çok sayıda prestijli müşteriyle ve büyük markayla çalışan bir platform. Aynı zamanda çok iddialı: Müşterilerinin yeniden hedeflemeye ayrılan her 1 dolar için 10 dolar kazanacağını (yatırım getirisi) söylüyor. Adroll aracı ile reklamlarınızı ekran gösterim ağlarının yanı sıra Google, Yahoo!, AppNexus ve OpenX gibi reklam borsalarına yerleştirebilirsiniz. Addroll aynı zamanda Liquid Ads adı altında dinamik yeniden hedefleme reklamları da sunuyor.

Perfect Audience: Bu araç kayıp ziyaretçilerinizi çok kanallı yaklaşımla geri kazanmak için ideal bir seçenek. Web, mobil, Facebook, Twitter ve diğer kanallarda yeniden hedefleme yapıyor. Hubspot entegrasyonu yeniden hedeflenen kampanyalarınızı Hubspot faaliyetleriyle birlikte planlamanızı sağlıyor. Hubspot üzerindeki açılış sayfalarınızla akıllı listelerinizi tarayan Perfect Audience, yeniden hedeflemeniz için alakalı kullanıcı listesi çıkarıyor. Bu aracı kullanarak ziyaretçilerinizi kullanıcı davranışına göre kategorize edebilirsiniz.

TapCommerce: Mobil site ve mobil uygulama üzerinden yeniden hedeflemede uzmanlaşan bu hizmeti Twitter satın aldı. Web sitelerinde en popüler 100 uygulamanın yarısından fazlasının TapCommerce tercih ettiğini söylüyorlar. TapCommerce’in özelleştirilmiş mobil reklamları kullanıcıların mobil browser davranışlarına göre kişiselleştiriliyor. Kendi deyişleriyle reklamları kişisel dokunuş ile şekillendiriyorlar. TapCommerce çok sayıda mobil kullanıcıya erişiyor. 50 binden fazla iOS ve Android uygulamasında günde 40 milyardan fazla reklam gösterimi yönetiyor.

Chango: Bu araç da yalnızca web sitesi verisi kullanmıyor ve ziyaretçilerin “niyet sinyallerini” çok sayıda kanaldan takip ediyor. Milyarlarca aramayı, davranışsal ve bağlamsal veri sinyallerini takip ederek niyet verisi topluyor. Chango’ya göre niyet tabanlı yeniden hedefleme standart yeniden hedeflemeden daha çok dönüşüm sağlıyor. Gelişmiş güvenlik önlemleri arasında reklam sahtekarlığını engelleme, marka güvenliğini sağlama, dinamik kreatif çözümler ve diğer özellikler yer alıyor.

Yeniden hedefleme 6 Yeniden Hedefleme Yeniden Hedefleme ile Dönüşüm Oranını Artıran En Etkili 6 Reklam Aracı Yeniden hedefleme 6

En iyi yeniden hedefleme uygulamaları

Yeniden hedefleme reklamlarının kime nasıl gösterileceğinin doğru ayarlanması ve reklam içeriğinin doğru belirlenmesi gerekiyor. Yoksa bu reklamlar müşteriyi sıkarak marka imajını zedeleyebiliyor. Yeniden hedefleme reklamları hazırlarken aşağıdaki noktalara dikkat edin.

  1. Hedef kitleyi segmentlere ayırın ve kişiselleştirilmiş reklamlar gösterin: Demografik, coğrafi ve niyet tabanlı verilerden yararlanarak hedef kitleyi segmentleri ayırın. Ardından segmentlere içerik tabanlı (bağlamsal) reklamlar atayın. Örneğin satın alma hunisine yeni giren yeni ziyaretçilere marka farkındalığı reklamları gösterebilirsiniz (diğer markalardan farkınızı göstererek). İndirim kampanyaları ve promosyonlarla da dikkatlerini çekebilirsiniz.

Reklamınız kullanıcılarınız için ne kadar alakalıysa dönüşüm şansı da o kadar yüksektir.

  1. Reklamlarınızın gösterim sıklığını belirleyin: Web sitesi ziyaretçileriniz aynı reklamı ziyaret ettikleri hemen tüm sitelerde görürlerse sinir olurlar. Aşırıya kaçmayın! Reklam gösterim sıklığını ayarlayın, marka değerinize zarar vermemeye ve kampanya dönüşümlerini yüksek tutmaya özen gösterin. Örneğin Retargeter azı karar, çoğu zarar düsturundan yola çıkarak ziyaretçi başına ayda 17-20 yeniden hedeflenen reklam göstermenizi öneriyor.

retargeting-Photo Yeniden Hedefleme Yeniden Hedefleme ile Dönüşüm Oranını Artıran En Etkili 6 Reklam Aracı retargeting Photo 300x210

Gösterim sıklığını doğru seçerseniz hedef kitlenin reklamlarınıza doymasını önlersiniz.

Zaten dönüşüm sağlayan ve alışveriş yapan kullanıcılara yeniden hedeflenen reklamlar göstermeyin: Bu reklamlar hemen hiç dönüşüm sağlamaz; müşterinizin canı sıkılır, size güveni azalır ve reklama verdiğiniz para boşa gider. Ancak, mevcut müşterilerinizi yeniden hedefleme kampanyalarına yine yeni yeniden davet edebilirsiniz! Bu yöntemi daha pahalı ürünler satmak veya çapraz satış yapmak için uygularsınız. Kısacası yeniden hedeflenen reklamlar müşteri bağlılığının bir parçası olabilir.

Reklamlarınıza A/B testi yapın: Reklam tasarımı ve içeriği ziyaretçiyi etkileyen en önemli iki faktördür. Hangi reklam tasarım ve içerik kombinasyonlarının en çok dönüşüm sağladığını görmek için A/B testi yapın.

A/B testiyle reklam metni, reklam tasarımı, satın al gibi bir harekete çağrı mesajı ve reklam yerleşimini test edebilirsiniz.

Ayrıca reklamlarınızla sunulan farklı teşvikleri de test ederek hangisinin hedef kitlede en çok popüler olduğuna bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir