Yeni Bir Ürünü Satışa Çıkartırken Nelere Dikkat Etmeli?

Yeni “İnternet Yasa Tasarısı” hakkında ne düşünüyorsunuz?

Şirketler Yeni Bir Ürünü Satışa Çıkartırken Nelere Dikkat Etmeli?

Ürün gamlarını genişleten online mağazalar devamlı olarak yeni ürünleri internet sitelerinde satışa çıkartmaya başlıyorlar. Fakat bazı ürünler ve kategoriler daha çok dikkat çekebiliyor ve bu ürünlerin listelenmesi ve tanıtılması sırasında bazı noktalara dikkat etmek gerekebiliyor.

Bunun yanı sıra farklı bir kategoride ürün satmaya başlayan dikey sitelerin de ürünlerini satmaya başlarken dikkat etmeleri gereken noktalar öne çıkıyor.

Ürün hakkında iyi bir basın bülteni hazırlayın

Ürün hakkında hazırlanmış detaylı ve iyi bir basın bülteni hazırlayarak bunu PR ajanslarına yollayabilirsiniz. Böylelikle yeni piyasaya çıkan ürününüz hakkında detaylı bilgilerin yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Ürünün tanıtımı için sosyal medya stratejisi oluşturun

PR ajanslarının yanı sıra sosyal medya hesaplarınızdan da ürününüzün tanıtımını yapabilirsiniz. Ürün satışa çıkmadan önce tanıtım amaçlı ve ürünün ne zaman satışa sunulacağıyla ilgili içerikler hazırlayarak, ürün satışa çıkmadan önce ürününüzü takipçilerinize tanıtabilirsiniz.

Sitenizin blogunda yayınlanmak üzere ürünle ilgili tanıtım metni hazırlayın

Blogunuzda yayınlamak için ürün hakkında bir içerik metni hazırlayabilirsiniz. Burada yer alacak içeriği sadece yazılı olarak değil, görsel ögeler ya da videolarla da zengileştirebilirsiniz. Blogunuzda yaptığınız bu içerikle beraber SEO için de çalışma yapmış olacağınız için ürününüzle ilgili aramalarda arama motorlarında üst sıralarda çıkabilirsiniz.

Ürün tanıtımı için e-posta pazarlamadan yararlanın

Yeni ürününüz piyasaya çıkmadan önce email listenize kayıtlı olan kullanıcılara tanıtım amaçlı bir e-posta göndererek yeni ürününüzü tanıtabilirsiniz. Sadece e-posta listenizdekilere özel ön sipariş veya indirimler sunarak kullanıcıların ilgilesini bu ürünlere çekebilirsiniz.

İlgili rehber: E-posta Pazarlama Rehberleri

Site üzerinde ürün için iyi bir landing page hazırlayın

Ürününüz için iyi ve kapsamlı bir landing page hazırlamanız da oldukça önemli. Böylelikle sitenizde ürünün sayfasına gelenler, ürün hakkında tüm detaylara ulaşabilirler. Ürünle ilgili görseller ve detaylı içerik bilgilerinin yer aldığı bu sayfalar üzerinde kullanıcılar aradıkları bilgilere ulaşabilmeliler.

Ürün fotoğraflarını çekerken, ürün detaylarını iyi yansıtacak ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekmeye de özen göstermeniz görsellik açısından kullanıcıları tatmin edecektir.

İlgili rehber: E-ticarette Ürün Fotoğrafçılığına Dair İpuçları [İnfografik]

Ürün sayfasında kullanıcı yorumlarına yer verin

Ürününüz satışa çıktıktan sonra kullanıcıların ürünle ilgili yorumlarını ve beğenilerini hazırladığınız ürün sayfasına gösterebilirsiniz. İnternetten alışverişlerde kullanıcıların alışveriş kararlarını etkileyen bu yorumların sayfada görünmesi de satışlarınıza katkı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra sayfada ürün hakkında yorum bırakmak isteyen kullanıcılar için de bir forma yer verebilir ve kullanıcıların ürün hakkında yorum bırakmalarını isteyebilirsiniz.

 

  • Kaynak : Eticaretmag
  • Sinan Oypan’ a Teşekkürler

Leave a comment