Close

Veri Analiz Araçları Kanallar Arası Pazarlamayı Kolaylaştırmıyor

Online dünyada artık istemeyeceğiniz kadar veri ve bu verileri toplayıp analiz eden sayamayacağımız kadar çok araç var. Ancak yeni bir araştırma, firmaların verileri kanallar arası kullanımı sırasında doğan sorunları giderecek araçların olmadığını gösteriyor.

Winterberry Group tarafından yapılan araştırma, kanallar arası pazarlamada firmaların karşılaştıkları güçlükleri ortaya çıkartmış. Dünya kadar var olan veri analiz araçlarına rağmen pazarlamacılar, kanallar arası kampanyalarını elde edilen verilere göre uyarlamakta zorlanıyorlar.

Pazarlamacılar bir dönüşümün eşiğinde. Mobil, masaüstü, CRM, e-posta, satış noktası gibi birbirinden farklı bir çok kanalda verileri kullanmak zorundalar. Bunun ideal olanı, müşteriye hiç fark ettirmeden bu uyarlamayı yapıp, müşterinin her noktada aynı deneyimi yaşamasını sağlamak. Fakat görünen o ki, çok büyük miktarlardaki dağınık veriyi bir araya toplayıp anlamnlandırabilmek, pazarlamacıların en büyük sorunu. Bu da, çoklu kanal pazarlamanın veya kanallar arası pazarlamanın daha ilk adımı. Dolayısıyla, bu analizi gerçekleştiremeyen pazarlamacılar, daha ilk adımda bocalıyorlar.

Çok kanallı geleceğe baktığımızda, pazarlamacıların daha yolun başında olduğunu görüyoruz. Bir çok işleve sahip, çok sayıda araç olmasına rağmen, henüz ne bu araçlar, ne de bu araçları kullananlar henüz olgunluk seviyesine erişmediler.

Araştırma sonuçlarından çıkan bazı yararlı bilgiler:

  • Ortalama olarak bir firma 12 farklı veri aracı kullanıyor.
  • Bu firmaların %60’ı, daha iyi entegrasyonun daha değerli veriler sağlayacağını düşünüyorlar.
  • Bu şirketlerin hemen hemen yarısı çoklu kanal veya çoklu cihaz için verilerini kullanıyor.
  • Pazarlamacılar daha iyi ölçeklenebilirlik ve gerçek zamanlı veri işleme sistemleri istiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir