Close
E-Ticaret Danışmanı / Uzmanı

Türkiye’de Y kuşağı Online Müşteri Sayısı 25 Milyon Araştırma

Türkiye’de e-ticaretin yeni hedefi Y kuşağı25 milyonluk bir hedef kitle oluşturuyor. Teknoloji ile büyüyen, işlerini daha iyi yapabilmek için mobil ve teknolojiyi sonuna kadar kullanan Y kuşağı özellikle akıllı telefon ve tablet kullanarak 7/24 online oluyor.Y kuşağı, e-ticaret, online alışveriş, hedef kitle y kuşağı ile çalışmak Türkiye’de Y kuşağı Online Müşteri Sayısı 25 Milyon Araştırma y ku C5 9Fa C4 9F C4 B1 ibm Kopya1

25 milyonluk hedef kitle

IBM İş Değerleri Enstitüsü’nün yaptığı araştırmaya göre, tüm dünyadaki Y kuşağının yüzde 30’undan fazlası esnek çalışma saatlerine önem veriyor ve özellikle de home office yerine mobil ofis modelini tercih ediyor.

E-ticaretin yeni müşteri kitlesi

Telefonica’nın kısa süre önce yaptığı araştırmaya göre bölgedeki Y kuşağı üyelerinin yüzde 81’i mobil cihaz kullanıyor, teknolojiyi yakından takip ediyor ve hem kariyer becerileri açısından hem de online müşteri olarak kendine güveniyor. Dünya sonuçlarına bakıldığında ise bu oranın yüzde 75 olduğu görülüyor.

Bu noktada dijital pazarlama için müşteri davranışını izlemeyi kolaylaştıran sosyal CRM yazılımları, sosyal medya pazarlaması, video bloglar sosyal ağ üzerinden e-ticaret satışları öne çıkıyor.

Y kuşağının sözünü dinleyerek satışları artırın

Y kuşağına satış yapmanın yolu, sosyal medya pazarlamasının iki yönlü iletişim gücünden yararlanmak ve Y kuşağının tavsiyelerine kulak vererek müşteri deneyimini kişiselleştirmekten geçiyor. Y kuşağı Instagram, Snapchat, Pinterest gibi sosyal ağları kullanırken müşteri davranışını incelemek isteyen şirketlere önemli ipuçları sağlıyor.

Bu noktada Y kuşağını yenilikçi mentor olarak gören markalar online satışlarda hızla öne çıkıyor ve Y kuşağına özel modüller satış ve pazarlama platformları sunan teknoloji firmalarının çözümlerini kullanan e-ticaret siteleri satışlarını önemli ölçüde artırıyor.

y kuşağı 6 y kuşağı ile çalışmak Türkiye’de Y kuşağı Online Müşteri Sayısı 25 Milyon Araştırma y ku C5 9Fa C4 9F C4 B1 6

 

Citibank, Y kuşağını mobil mentor olarak iş süreçlerine ekleme stratejisini başarıyla uygulayan şirketlerden biri. Şirketin “ters danışmanlık” programı, kıdemli üst düzey yöneticilerin üniversite öğrencileriyle aynı projede birlikte çalışmasını sağlıyor. Böylece Citibank en son teknoloji trendlerini yakından takip ederek kadrolarını yenilikçi personelle genişletiyor.

IBM de Y kuşağından çalışanlarının iş süreçlerine katılımını destekliyor. IBM’in Yükselen Liderler programı sayesinde, Y kuşağı çalışanlar ile 1500’den fazla üst düzey yönetici mobil, bulut ve büyük veri analizi alanında yeni teknolojiler geliştiriyor. Bu çözümler B2B ve B2C ticaretin hizmetine sunuluyor ve e-ticaret şirketlerine Facebook düzeyinde analiz gücüz kazandırıyor.

Mobil ticaretin geleceği parlak

IBM tarafından kısa süre önce, 12 ülkedeki farklı kuşaklardan çalışanlar üzerinde yapılann araştırmada, Y kuşağının online eğitim kanalını tercih ettiğini, ancak iş tecrübesi edinirken yüz yüze iletişim kurmayı tercih ettiğini gösterdi.

Y kuşağı, karar alırken göz önünde bulunduracağı bilgileri elde etmek için online eğitim videolarından yararlanıyor, içerik pazarlama ve mobil reklamlardan esinleniyor. Bunun dışında sosyal ağlar ile Linkedin gruplarını bilgi edinme kaynağı olarak görüyor.

Türkiye’de Y kuşağı için mobil dünyaya ve sosyal medya pazarlamasına yatırım yapan ve bunu içerik pazarlama ile geliştiren e-ticaret şirketlerinin iç pazarda satışlarını artıracağı görülüyor.

Kaynak: EticaretMag

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir