Close

Türkiye’de E-ticaret Sitelerini Kimler Ziyaret Ediyor?

Gemius-Ipsos’un IAB Türkiye adına yürüttüğü IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması kapsamında geçtiğimiz Aralık-Ocak-Şubat döneminde e-ticaret sitelerini kullanan 13.880.243 kişinin yaşı, cinsiyeti, eğitimi, alışveriş yapınca ödeme şekli vb. veriler, Türkiye’deki e-ticaret sitesi ziyaretçilerinin genel profili hakkında son derece güncel bilgilere sahip olmamızı sağlıyor.

Araştırmadan çıkan verilere göre bu dönemde e-ticaret sitesi ziyaretçilerinin yüzde 44,7’sini kadınlar oluşturuyor. Yüzde 40’ı 12-14 yaş aralığında kişilerden oluşan ziyaretçilerin yüzde 12,4’ü ise 45 yaşın üzerinde. E-ticaret ticaret sitesi ziyaretçilerinin yüzde 60’tan fazlasının hane sosyo-ekonomik statüsü C1 ve C2 düzeyinde. Ziyaretçilerin yüzde 11,4 ise DE düzeyinde kişilerden oluşuyor.
e-ticaret-sitelerini-kimler-ziyaret-ediyor Türkiye’de E-ticaret Sitelerini Kimler Ziyaret Ediyor? Türkiye’de E-ticaret Sitelerini Kimler Ziyaret Ediyor? e ticaret sitelerini kimler ziyaret ediyor e1396614402800

Genel internet kullanıcıları arasında ilkokul mezunu ve altı eğitim düzeyi yüzde 33,4 iken, e-ticaret sitelerini ziyaret edenler arasında bu oran yüzde 30,5. Bu, kişilerin eğitim düzeyinin yüksekliği ile e-ticaret sitelerini ziyaret etmeleri arasında bir doğru orantı olduğunu gösteriyor. Üniversite mezunu ve üstü eğitime sahip kişilerin ziyaret ettiği e-ticaret sitesi sayısı ortalama 5,5 iken, ilkokul mezunu ve altı eğitimlilerin ziyaret ettiği e-ticaret sitesi sayısı ortalama 1,9 olarak görülüyor.

Geçtiğimiz Aralık-Ocak-Şubat aylarında Türkiye’de e-ticaret sitelerini ziyaret eden kişilerin yüzde 82’si bu sitelerden en az bir kere, yüzde 20’si de 6 defa ve üzerinde alışveriş yapmış.
site-ziyaretcilerinin-alisveris-egilimi Türkiye’de E-ticaret Sitelerini Kimler Ziyaret Ediyor? Türkiye’de E-ticaret Sitelerini Kimler Ziyaret Ediyor? site ziyaretcilerinin alisveris egilimi e1396614503800
Aynı dönemde e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan kişilerin yarısı ödemesini kredi kartı ile yaparken, teslimat sırasında (kapıda) ödeme yapmayı tercih etmiş. Geri kalan yüzde 25’in yarısı ise banka havalesi ya da EFT ile ödeme yapmış.
internet-alisverisinde-odeme-sekli-egilimi Türkiye’de E-ticaret Sitelerini Kimler Ziyaret Ediyor? Türkiye’de E-ticaret Sitelerini Kimler Ziyaret Ediyor? internet alisverisinde odeme sekli egilimi e1396614618207
Gemius-Ipsos’un IAB Türkiye adına yürüttüğü IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması’nın sonuçlarından elde edilmiştir. Araştırma, internet kullanıcılarının sayısını tespit etmek, kullanıcıların sosyo-demografik profilini belirlemek ve internet kullanım alışkanlıklarını tanımlamak amacıyla gerçekleştirilmekte ve ICC/ESOMAR kurallarına uygun olarak yürütülmektedir.

“Gemius-Ipsos’un IAB Türkiye adına yürüttüğü IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması’nın sonuçlarından elde edilmiştir. Araştırma, internet kullanıcılarının sayısını tespit etmek, kullanıcıların sosyo-demografik profillerini belirlemek ve internet kullanım alışkanlıklarını tanımlamak amacındadır ve ICC/ESOMAR kurallarına uygun olarak yürütülmektedir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir