Close

Türk Yöneticilerin Ortak Fikri: ”Türkiye’de Etik Sorunu Var”

Etik Değerler Merkezi (EDMER) tarafından hazırlanan ‘Türk Yöneticilerin Gözüyle Etik Araştırması’na göre yöneticilerin yüzde 84’lük bir bölümü işyerinde etik sorunlarla karşılaştıklarını dile getiriyor. İş hayatında etik sorunların yaşandığı bölümlerin başında ise satış, pazarlama ve satın almanın geliyor olması da araştırmada dikkat çeken noktalardan biri.

200 Türk yöneticinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmada farklı yetkilerle görev alan yöneticilerin etik değer algısı, duyarlılığı ve farkındalığı analiz edildi. Araştırmaya göre yöneticilerin yüzde 98’lik bir bölümünün toplumsal ve iş yaşamlarında etik kavramına son derece önem verdiği öne çıkarken, araştırmaya katılanların yüzde 37’lik bir bölümü etik nedir sorusuna doğruluk ve dürüstlük olarak cevap verirken, yüzde 30,2’lik bir bölümü bu soruya ahlak olarak cevap veriyor.

Şirketler büyüdükçe etik kavramının azaldığını dile getiren yöneticiler, en önemli etik sorununun yolsuzluk olduğunu da belirtiyor. Etik dışı tekliflerle yüzde 53 ile en çok devlet dairelerinde karşılaşıldığını belirten yöneticiler, yerel yönetimlerin yüzde 49, tedarikçilerin ise yüzde 48 ile bu konuda devlet dairelerini takip ettiğini de vurguluyor.

Araştırma raporuna göre, şirket büyüklüğü arttıkça etiğe verilen önemin de azaldığı gözleniyor. İşyerlerinde terfiler ve finansal işlemlerin etik çerçevede yapılıp yapılmadığının da sorgulandığı araştırma, etik kurallarına riayetin toplamda yüzde 78 olduğunu ortaya çıkarıyor. Araştırmaya katılan yöneticilerin yüzde 63’ü çalıştıkları kurumda kurumsal işlemlerin etik kurallara dikkat edilerek yapıldığını, yüzde 26’sı ise bu işlemlerin kesinlikle etik kurallar çerçevesinde gerçekleştiğini belirtiyor.

Yöneticilerin yüzde 55’lik bir bölümü Türk toplumunda gördükleri en önemli etik sorununun yolsuzluk olduğunu belirtirken, yüzde 45,5’lik bir bölümü bu sorunu rant olarak tanımlıyor. Etik sorun algısının yüzde 39,6’lık bir bölümünü ise rüşvet oluşturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir