Close

Sitenizde Satışları Artıran 6 Faydalı Görsel Analiz Aracı |E-Ticaret|

Görsel analiz ve ısı haritaları yoluyla e-ticaret sitenizde satışları nasıl artıracağınıza geçmeden önce insanlardan söz edelim. Pazarlama dünyasında iki tür insan var: A/B testi ve dönüşüm optimizasyonu (CRO) yapmayı bir kumar olarak gören deneysel pazarlamacılar ve bilim dalı olarak gören sistematik pazarlamacılar.

Deneysel pazarlamacılar kısa yoldan para kazanmak istiyor (kim istemiyor?). Bunun için de kendi sitelerine uygun olup olmadığına bakmadan sektördeki en iyi uygulamaları otomatik olarak uyguluyorlar. Bilim adamları ise yöntemsel takılıyor. Satışlarını artırarak istedikleri sonuçları almak için çok sayıda A/B testi yapıyorlar.

Bilim adamları kazanıyor

Kumarbazlar kaybediyor demiyoruz ama istatistikler bilim adamlarının pazarlamada daha çok kazandığını gösteriyor. Örneğin kumar oynamaya kalkar ve internette okuduğunuz ilk görsel analiz tekniğini sitenize uygularsanız her yedi A/B testinden sadece biri istatistiksel olarak geçerli sonuç üretiyor. Ancak, yöntemsel takılarsınız yaptığınız her üç testten biri olumlu sonuç veriyor. Kısacası, görsel veri analizi ile kısa sürede satışlarınızı artırarak istediğiniz sonucu alıyorsunuz.

Görsel analiz 1 görsel analiz Sitenizde Satışları Artıran 6 Faydalı Görsel Analiz Aracı |E-Ticaret| G C3 B6rsel analiz 1

Öyleyse yöntemsel takılmak ne anlama geliyor?

Şöyle sıralayalım:

 • Çözmek istediğiniz sorunu belirleyin: Sayfalarınızda hangi metriği iyileştirmeye çalışıyorsunuz? Başlangıç noktanızı seçin ve metrikleri iyileştirmeye çalışın.
 • Araştırma yapın: Analiz testleri ve kullanışlılık testleri yaparak kullanıcı davranışını anlayın. İstatistiksel olarak anlamlı sonuçlar almak için testi ne kadar süre çalıştırmanız gerekiyor?
 • Varsayımlarda bulunun: Araştırma sonuçlarına dayanarak tercih ettiğiniz dönüşüm metriğini iyileştirecek fikirler geliştirin.
 • Test edin: Sitenizde yaptığınız değişikliklerin işe yarayıp yaramadığını görmek için tekrar test edin.

Süreci tekrarlayın.

Dönüşüm hunisinin nerede tıkandığını görmek için görsel veri analizi yapın

Şimdi araştırmadan söz edelim. Testiniz için gereken ham verileri elde etmek için araştırma yaparsınız. Hangi reklamlar kötü tasarlanmış? Site tasarımında neresi sorunlu? Bunları bilmek yetmez. Araştırma ve test yaparak bunların dönüşüm hunisinde nerede tıkanmaya yol açtığına bakmalısınız. Örneğin:

 • Dönüşüm için yapılan tıklamalarda hangi sayfa sorunlu?
 • Tıklanan sayfada hangi reklam, yazı, içerik veya menü düğmesi sorunlu?

Google Analytics kullanarak hangi sayfanın sorunlu olduğunu bulun. Örneğin, dönüşüm hunisinde tıklanan sayfalar arasında en çok hangisi müşterinin siteden ayrılmasına yol açıyor? Veya hangi sayfa gösterimleri azaltıyor? Ancak, Google Analytics sayfada hangi bölümlerin ve hangi öğelerin sorunlu olduğunu size söylemez. Sayfada neyi test edeceğinizi nereden bileceksiniz? Görsel analiz yazılımları ve ısı haritaları ile tabii ki! Şimdi bunları nasıl kullanacağınıza bakalım.

A/B testlerinden daha iyi sonuç almak istiyorsanız sayfada görsel analiz yapın ve ısı haritaları kullanın.

Görsel-analiz-6 görsel analiz Sitenizde Satışları Artıran 6 Faydalı Görsel Analiz Aracı |E-Ticaret| G C3 B6rsel analiz 62

Isı haritası nedir?

Görsel analizin ayrılmaz parçası olan ısı haritaları ziyaretçinin sitenizde en çok nerede heyecanlandığını gösterir. Bakalım kullanıcılar sayfada neye dikkat ediyorlar? En çok sayfada neyi tıklıyorlar? Müşterinin aklından neler geçiyor? Neden sizden satın alıyor? Öyle ya, satın alsa da almasa da bunun sebebini bilmeniz gerek. Daha da netleştirelim: Google Analytics siteden hemen çıkma oranının arttığını gösterebilir ama neden arttığını göstermez. Belki dönüşümü tek bir kötü yerleşimli düğme yüzünden kaybediyorsunuz. Bu nedenle:

Görsel analiz araçları ziyaretçilerin neden sitenizden kaçtığını gösteriyor.

İki tür görsel analiz var

Isı haritası sayfanızdaki en sıcak yerleri gösteriyor, yani sayfanızda kullanıcıların en çok tıkladığı, gördüğü ve etkileşime girdiği yerleri. Bunun için de Predator filmindeki ısıyı gören uzaylılar gibi sayfanızın termal kamera haritasına benzer yapay renkli bir haritasını çıkarıyor, yani etkinlik haritasını. Sektörde iki tür ısı haritası kullanılıyor:

Göz hareketlerini izleme: Bu yöntemde web sitenizi ziyaret edenler arasında bir grup seçiyor ve işaretli web sayfanızda gezinirlerken göz hareketlerini izliyorsunuz. Tahmin edebileceğiniz gibi bu teste katılanlar az sayıda ve sayı azaldığı için de göz izleme testi her zaman güvenilir sonuçlar sağlamıyor. Ayrıca 100 kartvizitle 3000 kartvizitin aynı paraya gelmesi misali, bu test diğer ısı haritasından pahalıya geliyor.

Fare hareketlerini izleme: Evet evet, farenin imlecinden söz ediyoruz. Bu görsel analizi tüm ziyaretçilere uygulayabilirsiniz ve bunun için bilgisayarlarına özel donanım kurmanız gerekmez. Farenin imlecini takip ederek sitenizde en çok nelere dikkat edildiğini, hangi düğmeler ve bağlantıların tıklandığını görebilirsiniz.

Burada asıl sorun, farenin imlecinin gözün baktığı yere ne ölçüde karşılık geldiği: Sonuçta fare imlecini takip etmek göz hareketlerini takip etmeye yarayan dolaylı bir yöntem. Yapılan araştırmalara göre, insan gözünün ekranda baktığı yerle farenin imlecinin olduğu yer arasında ortalama 90 piksellik kayma bulunuyor. Ancak site ziyaretçilerinizin yüzde 40’ı için bu kayma 35 pikselden az. Fare izleme herkese uygulandığı için istatistiksel olarak iyi sonuç veriyor ve göz izlemeye göre 35 piksellik kayma da büyük önem taşımıyor. Bu yüzden görsel veri analizinde göz hareketlerini izlemek yerine fare hareketlerini izlemeye dayalı ısı haritaları kullanmanızı öneriyoruz.

Görsel analiz 9 görsel analiz Sitenizde Satışları Artıran 6 Faydalı Görsel Analiz Aracı |E-Ticaret| G C3 B6rsel analiz 9

1. Fare hareketi haritalarını nasıl kullanırsınız?

Fare hareketi haritaları kullanıcıların sitenizdeki içeriği nasıl okuduğunu gösteriyor. Örneğin ziyaretçileri dönüşüme yönlendiren öğe nedir? E-ticaret sitenizde fare hareketi için aşağıdaki soruları sorabilirsiniz:

 • Garanti belgesi rozetleri yeterince dikkat çekiyor mu? Bunlar sepete ekle veya checkout düğmesine daha yakın olsun mu?
 • Kullanıcılar ücretsiz teslimat seçeneğini gözden kaçırıyor mu? Yoksa sayfadaki o bölgede hiç hareket yok mu?
 • Ziyaretçilerin fare imleci ürün öneri kısmının üzerine geliyor mu?

Görsel analiz 2 görsel analiz Sitenizde Satışları Artıran 6 Faydalı Görsel Analiz Aracı |E-Ticaret| G C3 B6rsel analiz 2

2. Sayfa kaydırma haritası

Sayfa kaydırma haritası ziyaretçilerin sayfanızı hangi satıra kadar okuduğunu ve hangi satırda siteden ayrıldığını gösteriyor. Böylece web sayfanızın ideal uzunluğunu ayarlayabiliyorsunuz. Örneğin, Nielsen Norman Group araştırmasında ziyaretçilerin yüzde 80’inin manşete baktığı ortaya çıktığı görüldü (sayfanın üst kısmı). Elbette bu uzun sayfalarda dönüşümlerinizin mutlaka azalacağı anlamına gelmiyor. Bunu görmek için kaydırma haritalarını da test etmelisiniz. E-ticaret sitenizde şu soruları sorabilirsiniz:

Görsel analiz 3 görsel analiz Sitenizde Satışları Artıran 6 Faydalı Görsel Analiz Aracı |E-Ticaret| G C3 B6rsel analiz 3

 • Ziyaretçiler özenle hazırladığınız satın al düğmesini sayfanın alt kısmında kaldığı için gözden kaçırıyor mu?
 • İnsanlar sayfada ne kadar alta kaydıklarında sayfadan ayrılıyor? Sayfanın altındaki içerik satışla veya dönüşüm hedeflerinizle alakalı mı? Yeniden yazmak ya da kaldırmak gerekir mi?
 • Manşetiniz nerede bitiyor? Kritik içeriği manşete taşımanız gerekiyor mu?

Sayfa kaydırma haritaları kullanıcıların sayfadan hangi satırda ayrıldığını gösteriyor. Siz de yüzdelere bakarak hangi satırda en çok kayıp yaşadığınızı görebilirsiniz. Bu test ile sayfa düzeninde ve içerikte değişiklikler yapabilir ve bunları test edebilirsiniz.

Görsel analiz 4 görsel analiz Sitenizde Satışları Artıran 6 Faydalı Görsel Analiz Aracı |E-Ticaret| G C3 B6rsel analiz 4

3. Tıklama haritası

Tıklama haritası kullanıcıların sayfanızda nereye tıkladığını gösterir. Kötü bir sayfa tasarımı işlerinizin kötüye gitmesi demektir. Tıklama haritalarını kullanarak sayfada kullanıcının dikkatini dağıtan ve kafasını karıştıran öğeleri kaldırabilirsiniz. Böylece ziyaretçilerinize sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunarsınız.

 • Kullanıcıların ana dönüşüm hedeflerine ulaşmasını engelleyen dikkat dağıtıcı tasarım öğeleri var mı? (Sayfanız ne kadar karmaşık?)
 • Önemsiz bir link gereksiz yere dikkat çekip önemli linki tıklayacak kullanıcıları çalıyor mu?

Görsel analiz 5 görsel analiz Sitenizde Satışları Artıran 6 Faydalı Görsel Analiz Aracı |E-Ticaret| G C3 B6rsel analiz 5

4. Form test aracı

Web sitenizin en kutsal yeri form doldurma sayfalarıdır. Çünkü form dolduran kullanıcılar potansiyel müşterilere dönüşüyor. Daha sonra da sizden alışveriş yapan gerçek birer müşteriye dönüşmeleri şansı artıyor. Açılış sayfası içeriğiniz çok iyi olabilir, ancak kullanıcıya form dolduracak kadar güven veremiyorsanız dönüşüm oranınız azalacaktır.

Form test aracıyla kullanıcıların formla nasıl etkileşim kurduğunu görebilirsiniz. Örneğin farenin imleciyle en çok hangi kutunun üzerinde bekliyorlar? Formda nereyi tıklıyor, nereyi önce dolduruyorlar? Belki de formunuzun tasarımı kullanıcıların boş kutuları doldurmak yerine sayfada fazla oyalanmasına ve formu doldurmaktan vazgeçmesine yol açıyor. Belki de bunun sebebi kutu rengi ile arka plan rengi arasında kontrastın düşük olması.

5. Ziyaretçi Kayıtları

Isı haritaları veriyi görsel olarak kaydederken, ziyaretçi kayıtları da kullanıcının sayfadaki etkileşimini animasyonlu olarak gösteren video kliplerden sağlıyor. Videolar kullanıcının hareketlerini anı anına, yani bir akış olarak gösterdiği için ziyaretçinin sayfada tam olarak nerede ne kadar sorun yaşadığını görebiliyorsunuz (ısı haritaları ise kayıt süresi boyunca toplanan verileri üst üste bindirerek gösteriyor).

3ğğı3g görsel analiz Sitenizde Satışları Artıran 6 Faydalı Görsel Analiz Aracı |E-Ticaret| 3 C4 9F C4 9F C4 B13g

İşte size en yararlı 6 ısı haritası aracı

Usabilitytools: Bu hizmeti diğer araştırma, anket ve kullanılabilirlik araçlarından ayıran en büyük özellik gelişmiş Tıklama İzleme aracı: Bu araç sayfadaki tıklamaları, sayfa öğelerindeki tıklamaları ve sayfada farenin imlecinin nerede oyalandığını gösteren bir ziyaretçi “dikkat haritası” çıkarmanızı sağlıyor. Dikkat haritası tek tek tıklamaları veya oyalanmaları gösteren ısı haritalarının tersine, tüm ziyaretçi etkileşimini bir bütün halinde görmenize ve satışa yönelik dönüşümü optimize etmenize imkan veriyor.

Mouseflow: Bu hizmetin fark yaratan özelliği ise dinamik sayfa öğeleri kullanan ticaret sitesi tasarımlarındaki ziyaretçi davranışlarını da kaydetmesi. Üstelik ayda 100 kayıtlı oturumla bir de ücretsiz kullanım planı bulunuyor.

Navilytics: Bu hizmet ister perakende olsun ister B2B, tüm e-ticaret sitelerine yönelik kapsamlı ısı haritası seçenekleri sunuyor. Örneğin Alan İstatistikleri ile ana sayfanızda sadece belirli yerleri seçebilir ve sadece o yerlerdeki fare gezinmesi verilerini alabilirsiniz. Bu ne işinize mi yarar? Belki de bütün sayfayı taramak yerine sadece satın al düğmesinin istediğiniz gibi çalıştığını görmek istiyorsunuz. Görsel analizde zaman ve paradan tasarruf etmek istiyorsanız ayda 50 ücretsiz oturum planı sunan bu hizmet en iyi tercihiniz.

Clicktale: Bu da kullanışlı ve kapsamlı ısı haritası çözümleriyle ünlenen kurumsal bir çözüm. Ancak sadece ısı haritası araçları sunmuyor. Aynı zamanda sitenin tamamında dönüşüm hunilerini iyileştirmek ve pazarlama performansı ile satışları artırmak için gereken tüm görsel analiz araçlarını sağlıyor. Öyle ki sadece sayfanızda ayda 500 bin sayfa gösteriminiz varsa ücretsiz bir demo sürümü kullanmanıza izin veriyorlar.

Ptengine: Bu araçta standart ısı haritası aracı özelliklerinin yanı sıra bir ziyaretçiyi farklı cihazlarda takip etme imkanı da bulunuyor. Eh, online müşterilerin çoğunun hem akıllı telefonu hem PC’si olduğuna göre, ücretsiz planı olan bu araç size beklemediğiniz kadar yararlı olabilir.

Kaynak:EticaretMag

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir