Close

Offline Reklamların Geri Dönüşümünü Ölçmek İçin 5 Yöntem

Adwords, Facebook reklamları ve diğer online reklam yöntemleriyle internet kullanıcılarına ulaşan e-ticaret şirketleri, ulaştıkları kitleyi daha da artırmak için son dönemlerde offline reklamlarla yönelmeye başladılar.

İnternet üzerinden reklam verildiğinde bu reklamların geri dönüşümlerinin ölçümlenmesi çok zor olmuyor. Çeşitli araçlar ve yöntemlerle dijitaldeki reklamların ölçümlenmesi yapılabiliyor. Peki, offline reklamlarda bu ölçümlerimi nasıl yapmanız gerekiyor?

Daha fazla tüketici tarafından görüldüğü ve ulaşılan kitleyi artırmasından dolayı offline reklamlar markaların ilgisini çekiyor. Bu reklamlar için bir bütçe ayıran firmaların, geri dönüşlerini ölçümleyerek daha iyi reklam ve pazarlama çalışmalarında bulunabilmeleri için fiziki reklamlardan ne kadar geri dönüş aldıklarını ölçümlemeleri gerekiyor. Fiziki reklamların ölçümlenebilmesi için birkaç püf nokta bulunuyor.

Offline reklama özel URL veya Landind Page hazırlayın

Fiziki reklamlarınız için özel bir URL adresi kullanabilirsiniz. Buradaki amaç, fiziki reklamda yer alan bu özel URL’yi ziyaret eden kullanıcıları takip edebilirsiniz. Bu sayfa sizin ana sayfanıza yönlendiren özel bir URL olabilir ya da marka isminizin yer aldığı farklı bir domain dahi offline reklamlarınızda kullanılabilir. Böylelikle bu adresi ziyaret edenleri Google Analytics gibi araçlarla ölçümleyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra tamamen offline reklamınıza özel bir landing page hazırlayarak, reklamı görenleri bu sayfaya yönlendirebilirsiniz. Bu landing page’in tıklanma sayısı, sayfada ne kadar süre geçirildiği ve benzeri verilerin istatistiklerini tutabilirsiniz.

Burada yerleştirdiğiniz URL adreslerinin kısa olmasına dikkat edin. Çünkü kullanıcılar uzun bir internet adresini akıllarında tutamayabilir ya da uzun bir URL adresini yazmak istemezler. Bu adresleri mümkün olduğunca kısa tutmanız kullanıcıların sayfayı ziyaret etmesini kolaylaştıracak.

Farklı reklamlar için, farklı landing page’ler oluşturmak istiyorsanız, bu reklamların hangi sayfaya gittiğini takip edebilmek için bir liste hazırlayın. Böylelikle hangi landing page’in hangi fiziki reklamdan geldiğini takip edebilirsiniz. Aksi halde ölçümleme yapmak ve reklamın işe yarayıp yaramadığını takip etmeniz zorlaşacaktır.

Farklı alan adlarını yarattığınız landing page’lere yönlendirin

Yaptığınız işle ilgili olabilecek, farklı ve akılda tutulması kolay alan adları alarak, bu adresleri offline reklamlar için hazırladığınız landing page’lere yönlendirebilirsiniz. Böylelikle hangi domain’den ne kadar ziyaretçi geldiğini yine analitik ölçümlemeleriyle görebilirsiniz.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, farklı alan adları aldığınızda eğer yönlendirme yapmadan hazırladığınız landing page’leri bu sayfalara yerleştirirseniz, kopya içerik nedeniyle arama motorlarında page rank’inizi düşürecektir. Bu nedenle farklı alan adlarınızı oluşturduğunuz landing page’e yöneltmek daha verimli bir yol olacaktır.

Link kısaltma servisleriyle URL’nizi kısaltın

Link kısaltma servisleriyle sitenizde farklı landing page’ler yaratmanıza gerek kalmadan, fiziki reklamlarınızın ölçümlemesini yapabilirsiniz. Bunu yapmak için Bitly gibi kısaltma servislerinin UTM parametrelerini kullanabilir ve Google Analytics üzerinden bu kısaltma linklerin takibini yapabilirsiniz.

Kısaltma servisinin UTM hizmetini kullandığınızda adresleriniz “http://bit.ly/1auYmt6” şeklinde görünecek ve kişi bu adresi tarayıcısına girdiğinde ise şu şekilde görünecek:

http://alanadınız.com/utm_source=photoweekly/ (Bu adres örnek amaçlı yazılmıştır)

Bu URL adresini Google Analytics ya da Bitly’nin istatistik servisleri üzerinden takip ederek, geri dönüşümlerinizi ölçümleyebilirsiniz. URL kısa olduğu için kullanıcıların bu adresi yazmaları da daha olası olacağı için fiziki reklam ölçümlemelerinizde bu tip uygulamaları kullanabilirsiniz.

Burada yine dikkat edilmesi gereken bir unsur, kısalttığınız linklerin hangi reklamlarda kullandığınızın da takibini ve notlarını kaydetmelisiniz. Böylelikle farklı reklam kampanyalarından ne kadar geri dönüş aldığınızı ölçümleyebilirsiniz.

promosyon kodu Offline Reklamların Geri Dönüşümünü Ölçmek İçin 5 Yöntem Offline Reklamların Geri Dönüşümünü Ölçmek İçin 5 Yöntem promosyon kodu

Promosyon kodları kullanın

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerin dışında, promosyon kodlarını da fiziki reklamlarda kullanabilirsiniz. Akılda kalıcı ve kolay hatırlanacak “KAMPANYA15” gibi promosyon kodlarını reklamlarınıza yerleştirebilirsiniz ve tüketiciler alışveriş yaparken bu kodları kullanabilirler. Kullanıcılar bu kodları girdiklerinde sizde bunların takibini yaparak, reklamlarınızın ölçümlemesini yapabilirsiniz.

Farklı reklamlarda farklı kodlar kullanabilirsiniz ve bu kodları ayrı ayrı ölçümleyerek reklam çalışmalarınızın geri dönüşümünü analiz edebilirsiniz.

Doğrudan gelen trafiğinizi takip edin

Eğer yukarıdaki işlemleri yapamıyorsanız, Google Analytics üzerinden doğrudan trafiği (direct traffic) takip etmeniz size reklamlarınızın ölçümü konusunda fikir verebilir.

Direct trafik arama sonuçları ya da sosyal yönlendirmeler dışında sadece sizin URL adresinizi girerek yapılan aramaları gösterdiği için reklamlarınızda yer alan internet adresini doğrudan tarayıcı üzerinden arayan kullanıcıları bu şekilde ölçümleyebilirsiniz.

Tabii ki bu yöntemin çok da verimli bir ölçümleme yapmaya elvermeyeceğini söyleyelim, çünkü tarayıcı üzerinde sayfanızı kaydeden kullanıcılar devamlı olarak sitenizi ziyaret ettiklerinde, direct trafiğinizi artırırlar. Bu nedenle sadece direct trafiği ölçümleyerek fiziki reklam geri dönüşlerini analiz edemeyebilirsiniz.

Kaynak : http://goo.gl/WmauKD

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir