Close

Kadınlarla Bilişim Dünyasını Buluşturan Rails Girls Etkinliği

İlki 2010 yılında Helsinki’de gerçekleşen ve kadınlarla bilişim dünyasını bir araya getiren Rails Girls etkinliği 14-15 Mart tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek. Kadınların bilişim dünyasını yakından tanımaları amacıyla düzenlenen bu etkinliklere bugüne kadar toplamda 100’den fazla kadın katıldı.

Avrupa, Amerika ve Japonya gibi ülkelerde de ilgi gören Rails Girls, kar amacı gütmeyen ve sponsorlarla gönüllülerin desteği ile hayata geçirilen bir açık kaynak IT projesi olarak öne çıkıyor. Kadınlar bu etkinlikte aldıkları eğitimlerle kendi fikirlerini ve tasarımlarını hayata geçirmek için bir fırsat yakalıyorlar.

Rails Girls etkinliğine katılabilmek için temel düzeyde bilgisayar kullanımının bilinmesi yeterli olduğu belirtiliyor. Düzenlenen eğitimlerde katılımcılara temel web kavramları ve web uygulamasının yapılabilmesi için gerekenler hakkında bilgiler veriliyor. Proje herhangi bir kuruma bağlı olmadığı için etkinlik sonunda katılımcılara bir sertifika verilmiyor; ancak katılımcıların burada öğrendiklerini uygulamaları için bu sertifikaya ihtiyaçlarının olmadığının da üzerinde duruluyor.

Projenin asıl amacı kadınların teknolojik imkanlardan faydalanmaları konusunda eğitmek ve projelerini hayata geçirebilecekleri web imkanlarını keşfetmeleri olarak öne çıkıyor. Projenin esas hedef kitlesi kadınlar olduğu için erkek katılımcılar, bir kadın katılımcıya eşlik ederek eğitimlerden faydalanabiliyorlar.

Sponsorların ve gönüllülerin desteğiyle düzenlenen bu etkinliğe katılmak isteyenler ücretsiz olarak kayıt olabiliyorlar. Kayıt yaptırmak isteyenler en geç 7 Mart’a kadar buradan etkinliğe kayıtlarını yaptırabilirler. Etkinliğe katılabilecek kişilerinse 10 Mart tarihinde açıklanacağını belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir