Close

internet Reklamcılığında Mutlaka Bilinmesi Gereken 12 Terim

İnternet reklamcılığı, düşük maliyeti, ölçümlenebilir olabilmesi ve daha fazla kitleye ulaşabilmesi ile son zamanlarda geleneksel medyanın bir adım önünde görünüyor. nike chaussures Ancak çok sayıda firma tarafından tercih edilen bu mecranın kendine has bir dili var. Bu dile has temel terimleri sizin için bir araya getirdik. Cheap Nike Air Max Shoes UK

Click / Tıklanma

Bir internet reklamının kullanıcılar tarafından tıklanmasına verilen addır. Reklama bir kere tıklamak, bir tıklanma olarak kayıtlara geçer.

Impression / Görüntülenme

Bir internet reklamının kullanıcılar tarafından görüntülenmesine denir. Kullanıcıların bir reklamı sayfa içinde görmesi bir görüntülenme olarak değerlendirilir.

Click Through Rate (CTR) / Tıklanma Oranı

Reklamı görüntüleyen internet kullanıcılarının, tıklayan kullanıcılara oranıdır. air max pas cher pour femme Toplam tıklanmanın toplam görüntülenmeye bölünmesi sonucunda ulaşılır. Tıklama oranının yüksek olması, başarı oranının iyi olduğu anlamına gelir. Örnek vermek gerekirse; bir banner reklamını 2.000.000 kişi görüntüleyip 200.000 kişi tıkladıysa, ‘Tıklanma Oranı’ yüzde 10 olur. nike tn requin (200.000/2.000.000)*100 = %10

Conversion / Dönüşüm

Reklam aracılığıyla reklamverenin sitesine gelen ziyaretçilerin, belirlenen aktiviteyi gerçekleştirmesi durumuna ‘Conversion’ denir. Bunlar satın alma veya üyelik işlemi gibi aktiviteler olabilir. Conversion, önemli metriklerden biridir. Çünkü elde edilen veriler doğrudan sonuçla ilgilidir. soldes adidas pas cher

Conversion Rate / Dönüşüm Oranı

Reklamverenin belirlediği aktiviteyi gerçekleştiren kullanıcıların, siteye tıklayıp gelen tüm ziyaretçiler içindeki yüzdesidir. Örnek vermek gerekirse; bir reklama tıklayarak 2.000.000 kişi siteyi ziyaret ediyor fakat 200.000 kişi belirlenen aktiviteyi yerine getiriyorsa ‘Conversion Rate’ yüzde 10′dur. (200.000 / 200.000.000)*100 = %10

Run of Network (RON) / Tüm Ağlar Üzeri Yayın

Reklamın, web sitesi veya sayfa hedeflemesi yapılmadan, web ağının tüm site ve sayfalarında yayınlanması anlamına gelir.

Run of Site (ROS) / Tüm Site Üzeri Yayın

Reklam formatlarının, sayfa hedeflemesi yapılmadan, belirlenen bir web sitesinin tüm sayfalarında yayınlanması demektir.

Adserver / Reklam Sunucusu

Reklam bilgilerinin analitik takibini sağlayan bir arayüz olan Adserver, görüntülenme, tıklanma gibi bilgilerin izlenmesini sağlar.

Cost per Mille (CPM) Thousand Impressions (1.000 Görüntülenme Başına Maliyet)

1.000 görüntülenme başına ödeme yapılan sistemdir. CPM olarak 1 TL reklam vermeniz durumunda, 1.000 gösterimin sonunda 1 TL ödersiniz. Şu anda tercih edilmeyen bir model olmasına rağmen, geçmişte birçok şirket bu modeli tercih etmiştir.

Cost per Click (CPC) / Tıklanma Başına Maliyet

Tıklama başına ödeme yapılan sistemdir. CPC’de site üzerinde bulunan ve belirlenen reklama her tıklandığında ücretlendirme yapılır. Yaygın bir model olan bu ücretlendirme de, tıklama başına anlaşmanız doğrultusunda belirlediğiniz rakamı ödersiniz. Bu modele en güzel örnek Adwords reklamlarıdır.

Cost per Lead (CPL) / Aksiyon Başına Maliyet

Kullanıcıların, verilen reklam aracılığıyla siteye gelmesinden ve gerçekleştirmesi gereken aktiviteyi gerçekleştirmesinden sonra alınan ücret veya o aktivitenin gerçekleşmesinin maliyetidir. Bunlar, üye olma, form doldurma vb. aktiviteleri içerir.

Cost per Acqusition (CPA) / Satın Alma Başına Maliyet

Kullanıcıların, reklama tıkladıktan sonra satın almayı gerçekleştirdiğinde alınan ücret veya tek bir satın alma işleminin maliyetidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir