E-Ticarette A/B Testi Nasıl Yapılır? 66 Cin Fikir

Sitemizde satışları artırmak için en iyi web sayfası tasarımını bulmak amacıyla A/B testiyapıyoruz. Amacımız dönüşümü ve satışları artırmak, online müşterinin satın düğmesini tıklayıp sepetten alışveriş yapmasını sağlamak.

Ancak bu işin en zor yanı en iyi sayfayı bulmak değil. Asıl zor yanı sitemizde hangi A/B testini yapacağımıza karar vermek. Sayfamızın tıklama oranında düşüş varsa önce görselleri mi test edelim, yoksa satın alma düğmesinin yerini mi test edelim?

Kısacası A/B testinde nereden başlayacağız?

Hemen aşağıdan: Çünkü web sitesi testleri dikkatli olmazsak cevaplardan çok yeni sorular üretiyor ama siz şanslısınız. İşte e-ticaret siteniz için en iyi 66 A/B testi tavsiyesi. Neden 66 diye sormayın, hemen okumaya başlayın.

Harekete Çağrı

Web siteniz ziyaretçileri harekete geçirmek ve onları satışa yönelik dönüşüme yönlendirmek için var. Web sitenizin tek nihai amacı bu: Müşteri bir şey okusun, satın alsın, kayıt olsun, bir şey indirsin veya paylaşsın. Peki hızla sonuç veren, çok kazandıran ve kolay harekete geçiren çağrıları nasıl buluruz? Aşağıdaki A/B testlerini yaparak!

1. Şimdi satın al? Hemen öde? Sepete ekle? Hangi kelime veya kelime grubunun daha fazla dönüşüm sağladığını görmek için harekete çağrı (CTA) düğmelerinizdeki yazıyı değiştirin.

2. CTA düğmenizin yerini değiştirmeyi deneyin, bazı CTA’lar diğerlerinden daha çok göze çarpar.

3. Sayfa başına bir CTA yerine, her sayfada birden fazla CTA test edin.
4. Kullanıcıların hangi ekranı tercih ettiğini görmek için hiperlink kullanmayı deneyin.

5. Metin, simge veya metin + simge kombinasyonları ile hangi CTA’nın sitenizde daha çok ziyaretçi dönüştürdüğünü bulun.

6. Sayfanızın içeriğini tümüyle silin ve “Ücretsiz çikolata için burayı tıkla!” gibi bir düğmeyle değiştirerek test edin.

 

a/b testi a/b testi E-Ticarette A/B Testi Nasıl Yapılır? 66 Cin Fikir test 1

 

7. Düğmelerin daha çok tıklanması ve sayfanızda etkileşim duygusu yaratılması için farklı “yüzen CTA” (CTA’nın sayfada hep ön planda gösterilmesi) yöntemleri deneyin.

8. Web sitesinizteki CTA düğmelerinin rengini, şeklini ve büyüklüğünü test edin.

İçerik

Özellikle B2B şirketiyseniz online işinizi içerikle yürütüyorsunuz. Dönüşüm ve etkileşimi artırmanız sitenizdeki içeriği nasıl konumlandırdığınıza ve nasıl reklam yaptığınıza bağlıdır:

9. Abonelik gerektiren içerik erişimiyle abone olmadan erişilen genel içeriği test edin. Kullanıcıların sitenizde sektör raporları gibi ek materyale ulaşmak için abone olmak isteyip istemediğini görün.

10. Ziyaretçileriniz şirketinizle ilgili ne zaman daha fazla bilgi edinmek istiyor? Kayıt yapmadan önce mi, yoksa alışverişten sonra mı? Ana sayfanızdaki “Hakkımızda” içeriğini kaldırmayı veya böyle bir içerik yoksa eklemeyi düşünün.

 

test 2 a/b testi E-Ticarette A/B Testi Nasıl Yapılır? 66 Cin Fikir test 2

 

11. Kullanıcıları sitenizde tutmanın bir yolu da içerik diline ve tonuna dikkat etmektir. Farklı hitap şekilleri, sizli bizli veya senli benli hitap biçimleri kullanarak test edin.

12. İçeriğinizin nasıl görüntülendiğini test edin. Kullanıcılar daha fazla bilgi için sayfanın altını mı okuyor, yoksa başka bir sayfayı tıklamayı mı tercih ediyor?

Metin

İster menü yazısı olsun, ister blog yazısı veya ürün tanıtımı; içerik metni web sitesi ziyaretçileriyle doğrudan iletişim kurma yönteminizdir. Sitenizin tarzını, havasını içerik metni belirler ve kullanıcıların ne sattığınızı öğrenmesini sağlar. Aşağıdaki testleri kullanarak hedef kitlenize onların diliyle erişin:

13. Çok uzun, okumadım tepkisi yaratmaktan kaçının: Bakalım site ziyaretçileriniz kısa başlıklar mı seviyor, uzun başlıklar mı? Etiket, ürün tanımı, blog yazıları, cümleler ve diğer içeriğin uzunluğunu test edin.

14. Farklı başlık metinlerini de test edin. Soyut, komik, yaratıcı ifadeler gibi metin çeşitlerini düz ve basit anlatıma karşı test edin.

15. Paragrafları da test edin:

  • Birbiriyle karşılaştırın
  • Numaralandırılmış/madde imiyle sıralanmış yazılarla karşılaştırın.
  • Listelerle karşılaştırın.

16. Olumlu ve olumsuz mesajları test edin. Kullanıcılar olumlu ve olumsuz mesajlara farklı tepki gösterir: Para kazanmanın 10 yolu veya fakirleşmeyi önlemenin 10 yolu gibi.

 

a/b testi a/b testi E-Ticarette A/B Testi Nasıl Yapılır? 66 Cin Fikir test 3

 

17. Üç satırdan oluşan Japon haiku şiirlerine benzeyen bir anlatım tarzı benimseyin: 3 satır ve ilk satırda 5 hece, ikinci satırda 7 hece ve üçüncü satırda tekrar 5 hecelik kelime gruplarından oluşan net ve sade bir anlatım. Web sitenizin tamamında veya sadece ürün tanıtımlarında haiku stiliyle yazmayı deneyin. Bakalım en çok hangisi okunacak?

Görsel Medya

Web sitenizde fotoğraf, grafik ve videolar gibi görseller kullanmak dönüşümlerle etkileşimleri büyük ölçüde artırır. Siz de A/B testi araçlarını kullanarak videoların mı, yoksa fotoğrafların daha çok dönüşüm sağladığına; yani hangi görsellerin insanların bilinçaltını etkileyerek onları alışverişe yönlendirdiğine bakabilirsiniz.

18. Açılış sayfanızda farklı görsel türlerini test edin. Örneğin insan resimleriyle ürün resimlerini test edin. Sitenizde hangisi daha çok dikkat çekiyor?

 

test 4 a/b testi E-Ticarette A/B Testi Nasıl Yapılır? 66 Cin Fikir test 4

 

19. Bu test sonuçlarına göre diğer şeyleri test edin: Ziyaretçiler insan resmi seviyorsa erkek resmi mi istiyor, kadın resmi mi istiyor? Cinsiyet, yaş, tek kişi fotoğrafları, grup fotoğrafları ve kaç kişilik gruplar gibi detaylara bakın.

 

 

a/b testi a/b testi E-Ticarette A/B Testi Nasıl Yapılır? 66 Cin Fikir test 5

 

20. Peki ya sabit görseller ile videolar veya gif animasyonları ya da 360 derecelik döner ürün resimleri? Hangisi daha iyi?

21. Stok görsel sitelerinde genel resimler mi, yoksa gerçek hayattan alınan ofis resimleri ya da Starbucks öğle arası resimleri veya fiziksel mağazada alışveriş yapan müşteri resimleri mi daha çok seviliyor?

22. Videolar sayfa yüklenin otomatik olarak yürütülsün mü? Yoksa sadece yürüt düğmesi tıklanınca mı oynatılsın?

23. Sonra da videonuzu kediye sarılan şu tembel hayvan videosuyla veya AK-47 Kalaşnikof hücum tüfeği taşıyan şu şempanze videosuyla karşılaştırın. Hangisi müşterinizin daha çok ilgisini çekiyor? Önerdiğimiz videolar daha ilginç geldiyse veya daha etkiliyse uzunluk, kurgu ve atmosfer açısından bunlara benzer videolar hazırlayın.

 

 

24. Ana sayfanızda sabit manşet resmi yerine yeni yazılar, ürünler veya haberleri gösteren bir slayt gösterisi animasyonu veya video kullanmayı deneyin.

25. Sitenizi daha okunaklı yapmanın ne kadar etkili olduğuna bakın. Örneğin daha büyük yazılar, yüksek kontrastlı renkler ve Comic Sans yazı tipi yerine Calibri gibi farklı fontları deneyin.

26. Sayfanıza bir kuş kondurun. İlla kuşkonmaz olmak zorunda değilsiniz.

 

a/b testi a/b testi E-Ticarette A/B Testi Nasıl Yapılır? 66 Cin Fikir test 6

 

27. Sitenizdeki videoların seslendirmesini değiştirin. Erkek seslendirince mi videoyu sonuna dek izliyorlar, yoksa kadın seslendirince mi?

28. Sitenizin ürün demosu için de farklı türler deneyin: Örneğin PC masaüstünün ekran görüntüsünü alan ve bir ürünün nasıl kullanılacağını göstere göstere anlatan videolar mı, yoksa çizgi film gibi animasyonlar mı?

29. Sitenize 7/24 köpek gösteren canlı bir köpek kamerası ekleyin.

 


 

Huniler

Amacınız ana sayfaya gelen insanları başka bir sayfaya almaksa (checkout alışveriş hunisi, abone kaydı, potansiyel müşteriler için ürün/hizmet ve ilgili sektör hakkında bilgi veren eğitim videoları vb.) hangi içeriğin müşteriyi ana sayfadan açılış sayfasını tıklamaya ikna ettiğine A/B testiyle bakın.

30. Örneğin, dikkat dağıtıcı ürün tekliflerini, promosyonları veya ürün gönderim bilgilerini sayfadan çıkarın. Bunu satış hunisine dahil olan tüm sayfalarda yapın. Basit ve sade sayfalarda bir-iki tıkla alışveriş yapabilmek genellikle satışlarınızı artırır.

 

test 8 a/b testi E-Ticarette A/B Testi Nasıl Yapılır? 66 Cin Fikir test 81

 

31. Huninizdeki sayfa sayısını da test edin. Bütün içeriği tek sayfaya mı sığdıracaksınız, yoksa birkaç sayfaya mı yayacaksınız? Peki müşteri üç sayfalık yazıda, ikinci ve üçüncü sayfaları da tıklayıp okuyacak mı?

Test ipucu: Sitenizde birden fazla sayfa test ediyorsanız çoklu sayfa testi yaparak tüm sayfalarınızın dikkat çekici bir deneyim sunmasını sağlayın.

32. Gezinme çubuğunu sadeleştirin. Müşteriyi checkout hunisinin dışında başka bir sayfaya yönlendirmeyin.

33. Bunun yanında huninizdeki bazı adımları zamanlamalı pop-up pencerenizle değiştirebilirsiniz. Örneğin ürün gönderim seçeneklerini ayrı sayfada değil de pop-up pencerede göstermeyi deneyin.

 

test 9 a/b testi E-Ticarette A/B Testi Nasıl Yapılır? 66 Cin Fikir test 9

 

Site Gezinme

Ziyaretçiler sitenize geldiğinde sitede nasıl dolaşacaklarını, hangi sayfalara gideceklerini gezinme menüsü gösterir. Bunu da test edin:

34. Site navigasyonunda menü öğelerinin sırasını test edin.

35. Gezinme çubuğunuzun görünümü de test edin. Örneğin ziyaretçiler dikey gezinme çubuğu mu, yoksa yatay gezinme çubuğunu mu tercih ediyor?

36. Peki ya müşteriler sayfanın altına kayarken sayfayla birlikte aşağıya kayan ve böylece hep ekranda kalan bir gezinme çubuğu?

37. Gezinme öğelerinizin başlıklarını da test edin. “Bizden nasıl yararlanabilirsiniz” yerine, “nasıl çalışıyor” gibi menü başlıkları deneyin. Bu tür doğrudan, kısa ve net ifadeler dönüşümü artırıyor.

Test İpucu: Test sonuçları olumsuz çıkarsa bu kez de testi yeni ziyaretçiler ile geri dönen ziyaretçileri karşılaştırarak tekrarlayın. Belki de geri dönen ziyaretçiler eski başlıklara alışıktır, ama yeni ziyaretçiler yeni başlıkları seviyordur. Peki siteniz için hangisi daha önemli? Yeni müşteriler mi, eski müşteriler mi? Eski müşteriler en azından mevcut düğmelerin nerede olduğunu bilir ve yeri değişmedikçe aramaz.

Formlar

Web sitesinde sürtünmeye yol açan, yani müşterinin alışveriş yapmadan siteden çıkmasınayol açan her şeyi test edip ortaya çıkarmanız ve elimine etmeniz gerekiyor. Banka kartı bilgileri ve abonelik formu gibi formlar da müşterinin canını sıkabilir. Bunları da aşağıdaki gibi test edin:

38. Kayıt formlarının uzunluğunu test edin. Gereksiz giriş kutularını çıkarın veya bunları hunin aşağısında yer alacak şekilde sayfanın altına atın.

39. Herkes bedavacıdır. Kayıt formu dolduranların sayısını artırmak için özel teklifler, indirimler, promosyonlar sunun.

40. Ayrıca kimse spam sevmez. Kullanıcıların gelen kutularını istenmeyen ve gereksiz e-posta iletileriyle doldurmayacağınızı garanti eden bir cümleyi form başlığına ekleyin.

41. Form kutularını büyütmeyi deneyin. Büyük kutuları doldurmak daha kolaydır.

42. Form alanlarında farklı sorular sormayı deneyin. Örneğin kişisel e-posta adresini istemek yerine, iş e-posta adresini isteyin. Cep telefonu yerine iş cep telefonunu sorun. Genel olarak e-posta ve cep telefonu gir derseniz kullanıcı ürkebilir, ama böyle spesifik bilgiler isterseniz formu doldurmaya daha istekli olur.

Mobil Site

Günümüzde her şey mobil. Elbette duyarlı (responsive) temalarla sitenizin akıllı telefon, tablet ve PC gibi tüm ekranlara otomatik olarak oturmasını sağlayabilirsiniz. Ancak, otomatik ekrana sığdırma özelliği e-ticaret sitenizde satışları artıran bazı sayfa düzeni ve sayfa öğesiyle ilgili bazı ayarları bozabilir. Bu yüzden mobil sayfanızı test edin ve gerekirse kendi mobil uyumlu temanızı yazın. Kullandığınız e-ticaret platformunun mobil temanızın özel tasarımıyla uyumlu olması için gereken ayarları yapın. Böylece tıklama oranı, gelir ve dönüşümleri artırın.

43. Mobil web sayfalarınızın uzunluğunu test edin. Mobil kullanıcılar yeni bir sayfayı tıklamaya veya mobil cihazlarıyla sitenizde gezerken sayfanın altına kaymaya istekli mi?

44. Farklı ekran ve gezinme seçeneklerini deneyin. Ana menünün üstünde panjur gibi açılan ve geri tuşuyla ana menüden çıkmadan kapanan üst menüler, düğmeler ve üst menü açıkken arka planı karartarak kontrastı artıran çubuklar veya panolar kullanmayı deneyin.

 

test 10 a/b testi E-Ticarette A/B Testi Nasıl Yapılır? 66 Cin Fikir test 10

 

Test İpucu: Mobil sitenizi test ederken mobil kullanıcıları işletim sistemine göre hedefleyin. Örneğin Android, iOS, Windows 10 kullanıcıları olarak ayırın ve böylece ziyaretçilerinizin müşteri davranışı hakkında ek bilgi edinin. iOS ve Android arayüzünde özellikle mobil uygulama sayfa düzeninin farklı olabileceğini, her işletim sistemi için farklı optimizasyon gerekebileceğini dikkate alın.

test 14 a/b testi E-Ticarette A/B Testi Nasıl Yapılır? 66 Cin Fikir test 14

 

Reklamlar

Bölünmüş A/B testi pazarlama programlarına yaptığınız harcamaların yatırım getirisini artırır. Örneğin arama motoru pazarlama ve SEO verimliliğini bölünmüş A/B testiyle ölçersiniz. Bunu aşağıdaki şekilde test edebilirsiniz:

45. Ödemeli kampanyalarınızın başlıklarını test ederek hangilerinin daha çok tıklama aldığını görün.

46. Reklamlarınızın görünen URL’sini değiştirmeyi deneyin. Böylece reklamınızı tıklayan ziyaretçilerin sayısını artırabilirsiniz.

47. Reklamlarınızın müşteriyi yönlendirdiği açılış sayfalarını da test edin. Ziyaretçi sayfanıza gelsin diye para ödediniz. Şimdi de sizden alışveriş yapmalarını sağlamanın tam zamanı. Elinizden geleni yapın.

Hâlâ bizimle misiniz?

test 11 a/b testi E-Ticarette A/B Testi Nasıl Yapılır? 66 Cin Fikir test 11

Güzel. Devam ediyoruz…

Sosyal ağlar

İnsanlar sitenizin linkini sosyal ağlarda, Facebook ve Twitter’da hava atmak için bile paylaşabilirler. Siz de işlerini kolaylaştırın, sitenizi paylaşmaları için elinizden geleni yapın. Bölünmüş A/B testi aracıyla sosyal ağ gönderimlerinizin beğenilerini, retweet ve +1’lerini artırın:

 

test 18 a/b testi E-Ticarette A/B Testi Nasıl Yapılır? 66 Cin Fikir test 18

 

48. Sosyal simgelerin boyutu ve yerini değiştirerek hangisinin kullanıcıları daha fazla paylaşmaya teşvik ettiğini görün.

49. Standart sosyal ağ simgelerini kendi tasarladığınız simgelerle değiştirip test edin. Özellikle sitenizin görsel tasarımına uygun düğmeler seçin.

50. Twitter’da ne tür bir dille paylaşım yaparsanız tweetlerinizin daha çok RT ve fav edileceğine bakın. İki gün boyunca site linkinizi farklı cümleler ve mesajlarla paylaşın. Bakalım en çok hangisi paylaşılıyor.

51. Sitenizde farklı müşteri ürün incelemelerini test edin. Hangi ürün incelemesi yazılarının hedef kitlenizi çekmekte daha etkili olduğuna bakın. Örneğin tanıklıklar, Yelp incelemeleri ve ResellerRatings gibi farklı incelemeleri karşılaştırın.

E-posta

Pazarlama e-postalarınızın açılması ve içindeki bağlantılara tıklanmasını sağlamak için ne yapıyorsunuz? Aşağıdaki öğeleri test ederek ileti açılma ve tıklama oranlarını artırabilirsiniz:

52. E-posta konu satırının uzunluğu ve metnini test edin.

53. Kişisel hitaplı, resmi, yarı-resmi, genel hitaplı e-posta iletilerini test edin.

54. Haftanın farklı günleri ve saatlerinde gönderim yaparak hedef kitlenize ideal ulaşma anını belirleyin.

55. Müşterilerinizi bültenle korkutup kaçırmaya mı çekiniyorsunuz? Öyleyse optimize edin! Haftalık gönderimler mi, aylık gönderimler mi daha iyi? Karşılaştırın.

 

test 12 a/b testi E-Ticarette A/B Testi Nasıl Yapılır? 66 Cin Fikir test 12

 

56. Okurlarınız CEO’dan mı, pazarlama müdüründen mi, takım arkadaşlarınızdan mı, yoksa başkasından mı e-posta almayı tercih ediyor? Bunu yukarıdaki hitap şekilleriyle karşılaştırarak tekrar test edin.

57. E-posta iletilerinizin görsel tasarımlarını da test edin. Özellikle de masaüstü ve mobil tarayıcılar için test edin.

Kişiselleştirin

Bugün e-ticaret sitelerinden kişisel muamele görmeye, kişisel hitaplı mesajlar almaya ve tüketim alışkanlıklarımıza göre biçimlendirilmiş özel kampanya teklifleri almaya alıştık. Bu nedenle hedef kitlenizi yaş, müşteri davranışı ve demografi gibi segmentlere ayırdıktan sonra, hangi müşteriye kişiselleştirilmiş kampanya düzenlemek gerektiğine karar verin. Sonra da kişisel mesajlarınızı test edin.

58. Kişiselleştirme her zaman bireysel kampanya değildir. Herkese hitap eden sezonluk kampanyalar veya tatil kampanyaları düzenleyip test edebilirsiniz. Bu kampanyaları sadece belirli bir ildeki veya coğrafi bölgedeki ziyaretçilere hedefleyebilirsiniz.

59. Site ziyaretçilerinin adresi gibi alanlara otomatik doldurma özelliği ekleyin ve kullanıcılarınızın form doldurmasını kolaylaştırın.

60. Başka ülkeden gelen ziyaretçiler için anadilinde içerik üretip test edin.

61. Yeni ziyaretçilerle geri dönen ziyaretçiler için farklı sayfa tasarımları ve mesajlarını test edin.

62. Mobil cihazlar ve masaüstü PC’den gelen ziyaretçiler için farklı açılış sayfaları göstermeyi test edin.

test 13 a/b testi E-Ticarette A/B Testi Nasıl Yapılır? 66 Cin Fikir test 13

 

Fiyatlandırma ve gönderim

Doğru fiyatı tutturmak elbette daha fazla ziyaretçinin alışveriş yapmasını sağlar. Site gelirinizi en üst düzeye çıkarmak için aşağıdaki testleri yapın:

63. Ücretsiz deneme sürümü ile para iadesi garantisi gibi farklı teşvikler sunarak hangisinin kısa ve uzun vadede daha çok ziyaretçiyi dönüştürdüğüne bakın.

64. Ek hizmet kutularını önceden seçmeyi veya müşterinin dilerse seçmesi için boş bırakmayı deneyin. Örneğin varsayılan olarak fatura adresiyle gönderim adresini aynı yapın.

65. Fiyat sayfanızda aylık ve yıllık faturalandırmayı test edin. Hangisinin daha fazla abonelik getirdiğini görün.

66. Müşterilere ucuz fiyatlarınızı göstermeden önce rakiplerinizin pahalı fiyatlarını göstererek müşteriyi yakalamaya çalışın: “Rakiplerimizde 250 TL, bizde ise sadece 230 TL!” gibi.

E-ticaret sitenizde satışa yönelik dönüşümü artırmak için bu 66 cin fikirli A/B testini uygulayın veya içlerinden sizinle alakalı testleri seçin. Peki siz sitenizde en çok hangi A/B testlerini yapıyorsunuz? Aşağıda bizimle paylayışın.

Kaynak: EticaretMag

Leave a comment