Close

E-ticaretin 9 Altın Kuralı – Kural 3: Web Site İçi Optimizasyonlar

1. Web Sitesi Meta Verilerinin Girilmesi

Bu madde artık sağır sultanın bile duyduğu bir konu. İlk olarak sitenin meta verilerine el atmanız lazım. Bu iş son derece basit ama bir o kadar da yorucu olabiliyor. Bu yüzden genelde site sahipleri üç-beş önemli sayfasına bu verileri giriyor, geri kalan sayfalarda ise aynı veriler kalıyor. Metadan kastımız “title”, “description” ve “keywords” tag’leri.

Örnek:
<title>Max 70 karakterlik bir başlık</title>
<meta name=”description” content=”Max 160 karakterlik açıklama yazısı” />
<meta name=”keywords” content=”Max 260 karakterlik anahtar kelime” />

Bu verileri standart bir kalıba da bağlayabilirsiniz.
• Title : #ürün-adı# – Siteadi.com
• Description : …………#ürün-adı#………….#kategori#………..#marka#………Siteadi.com’da
• Keywords : #ürün-adı#, #kategori#, #marka#,

Sitenizdeki her bir sayfanın meta verilerini benzersiz, birbirinden farklı olması gerektiğini unutmayın!

2. URL Friendly Yapıya Geçme

Web sitenizin ilgili sayfalarının içerikleri önemli olduğu gibi, URL desenleri de önemlidir. Burada dikkat etmeniz gereken web sitenizi URL yapısında parametre olmamasıdır. Aşağıdaki üç URL desenini tercih etmenizi öneririm. Yazılımcınız bu üçlüden birine RW (URL rewrite) yapabilir.

Örnek:
• www.siteadi.com/urun-adi * Bunu yapabiliyorsanız harika!
• www.siteadi.com/urun-adi_ID * İkinci tercihim bu.
• www.siteadi.com/urun-adi/ID * Bunu hiç tercih etmiyorum ama parametrik olmasından iyidir.

3. Canonical Kullanımı

Web sitenizdeki bir sayfaya birden fazla URL geliyor ise bu Google’ın sevmeyeceği, ‘duplicate content’ olarak algılayabileceği bir durum olduğu için bu çözümü önermiştir. Canonical sayesinde birden fazla URL ile gelinse bile tek bir sayfaya, Google Canonical’da gördüğü URL’yi indeksler ve böylece arama motorlarında sıralama sorunu yaşamazsınız.

<link rel=”canonical” href=”http://www.siteadi.com/urun-adi/” />

Örneğin Amazon’un kategori sayfasından ürün inceleme sayfasına giden URL aşağıdaki gibi parametreler içermekte, ama sayfanın kaynak koduna bakınca URL friendly bir URL girildiğini ve her iki URL’den de aynı ürüne erişilebildiğini görürsünüz.

amazon-canonical E-ticaretin 9 Altın Kuralı – Kural 3: Web Site İçi Optimizasyonlar E-ticaretin 9 Altın Kuralı – Kural 3: Web Site İçi Optimizasyonlar amazon canonical2

amazon-canonical-2 E-ticaretin 9 Altın Kuralı – Kural 3: Web Site İçi Optimizasyonlar E-ticaretin 9 Altın Kuralı – Kural 3: Web Site İçi Optimizasyonlar amazon canonical 2

Özetle eğer Google, sayfalarınızda Canonical etiketini görürse, bu tag’e yazılmış olan URL’yi indeksler.

4. Rich Snippets Kullanımı

Web sitenizin botlar tarafından daha anlamlı bir şekilde indekslenmesini istiyorsanız bu mikro verileri de kullanmanız gerekiyor.

Örneğin aşağıdaki işaretlemiş olduğum yerler bu mikro verilerin eklendiği yerler. Böylece Google aramalarda ürün yorumu, değerlendirmeleri, ayak izi, playlist, ürün görseli gibi birçok veriyi de verebiliyor.
support-google-webmasters E-ticaretin 9 Altın Kuralı – Kural 3: Web Site İçi Optimizasyonlar E-ticaretin 9 Altın Kuralı – Kural 3: Web Site İçi Optimizasyonlar support google webmasters

Bununla ilgili bağlantılar;
https://support.google.com/webmasters/answer/99170?hl=tr
http://www.google.com/webmasters/tools/richsnippets

5. Ürün Detay Sayfalarına Itempropların Eklenmesi

Ürün detay sayfasının Google tarafından hızlıca tanınabilmesi için aşağıdaki kod tüm ürün detay sayfasına ekleyin.
urun-detay-sayfaları E-ticaretin 9 Altın Kuralı – Kural 3: Web Site İçi Optimizasyonlar E-ticaretin 9 Altın Kuralı – Kural 3: Web Site İçi Optimizasyonlar urun detay sayfalar C4 B1 e1397807507711
Schema için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edin.
http://schema.org/ImageObject

6. Listeleme Sayfasında Pageing’e Mikro Veri Eklenmesi

Web sitenizdeki listeleme sayfasında eğer birden fazla sayfa var ise burada arama motorlarının botlarına işlerini kolaylaştıracak ve navige edecek bir kod eklemenizi öneririm.
listeleme-sayfasi E-ticaretin 9 Altın Kuralı – Kural 3: Web Site İçi Optimizasyonlar E-ticaretin 9 Altın Kuralı – Kural 3: Web Site İçi Optimizasyonlar listeleme sayfasi e1397807667812
Detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret ediniz
http://googlewebmastercentral.blogspot.com.tr/2011/09/pagination-with-relnext-and-relprev.html

7. Nofollow Verilmesi Gereken Yerler

Sitenize gelen arama motorlarına en önemli içeriklerinizi inceletmelisiniz. Gereksiz sayfalara girişi engellemenizi öneririm. Ufak bir hatırlatma; bu sayfaların başında müşteri hizmetleri, iletişim, kurumsal sayfalar, filtreleme sayfaları ve standart içerik sayfaları geliyor.

8. W3 ve CSS Validasyon Hatalarının Giderilmesi

Web sitenizin kod optimizasyonu da çok önemli. Burada olabildiğince az hata olmasına gayret göstermelisiniz. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim; büyük sitelerde bile validasyon hataları vardır. Önemli olan burayı sıfırlamak değil, olabildiğince az hata bırakmaktır.

Aşağıda gördüğünüz gibi Google’da bile hata oluyor. Ama dediğim gibi önemli olan hata sayısının azlığı.
google-hatalari E-ticaretin 9 Altın Kuralı – Kural 3: Web Site İçi Optimizasyonlar E-ticaretin 9 Altın Kuralı – Kural 3: Web Site İçi Optimizasyonlar google hatalari e1397807827764

İlgili bağlantılar;
http://validator.w3.org/
http://jigsaw.w3.org/css-validator/

9. Title ve Alt Tag Verilmesi Gereken Yerler

Sitenizde olan tüm bağlantıların (a href olan tüm bağlantıların) title etiketinin olmasına ve sitenizde olan tüm görsellerin (img src lerin) alt etiketinin bulunmasına özen gösterin.
Bu sayede arama motorları sitenizdeki bağlantıları ve görselleri daha anlamlı ve hızlı bir şekilde değerlendirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir