Close

E-ticaret Yöntemleri ve Anlamları

E-ticaret Yöntemleri ve Anlamları E-ticaret Yöntemleri ve Anlamları nedir

Merhaba;

E-ticarete yeni girenler ve girmeyi düşünenler için rehber tadında ufak bir açıklama yapmak istedim. Öncelikle e-ticaret türlerine bir bakalım;

B2B, B2C, C2C, C2B ve B2E şeklinde kısaltmalarla 5 adet e-ticaret çeşidir vardır.

B2B:
Business to Business kelimesinden türemiş olan bu yöntemde türkçe karşılığı firmadan firmaya anlamına denk gelmektedir. Diğer bir deyişle 2 firma arasında gerçekleşen alışveriş türüdür diyebiliriz.

B2C:
Business to Costumer kelimesinin kıslatılmış halidir. Türkçe karşılığı firmadan perakende müşterisine ya da firmadan tüketiciye şeklinde çevrilebilir. En popüler e-ticaret yöntemi olmasından dolayı örnek olarak neredeyse tüm e-ticaret şirketleri verielbilir.

C2C:
Costumer to Costumer kelimesinden kısaltılmıştır. Tüketiciden tüketiciye anlamına gelen bu yönteme en uygun örnekler sanırım sahibinden.com gibi ilan siteleridir diyebiliriz.

C2B:
Costumer to Business kelimesinden kısaltılmıştır. B2C yönetiminin tam tersi olarak işler. Yani tüketici firmaya mal satar.

B2E:
Business to Employee kelimesinden kısaltılmıştır. Türkçede firmadan çalışanlarına satış anlamına gelmektedir. Genellikle firmaların kendi personellerinin ihtiyaçları doğrultusunda satışını yaptığı alanlar için kullanılır.

Bol kazançlar dilerim 🙂

Konuyu Suub üzerinde tartışmak için: http://www.suub.net/konu-e-ticaret-yontemleri-ve-anlamlari.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir