Close

E-ticaret Sektöründe Hızlı Tüketim Firmaları Tedarikçi Olmaya Hazır mı?

Dünya dinamiklerini takiben ülkemizde de oldukça hızlı gelişen e-ticaret sektörü sırasıyla farklı endüstrilerde yer alan firmaların iştahını açtı. Önce hizmet sektöründe yer alan firmalar bu modelde yerlerini aldı. Sonra ürün satan tekstil firmaları bu modeli sahiplendi. Son yıllarda da hızlı tüketim ürünleri üreten ya da ithal eden firmalar model içinde yerlerini almaya başladı. Peki hızlı tüketim kuruluşları e-ticarete tedarikçi olma fikrine uyum sağlayabildi mi?

Global firmalardan çok az bir kısmı diğer ülkelerdeki e-ticaret tecrübelerinden yola çıkarak, en iyi uygulamaları seçip çoktan pazarda liderliği sahiplenmiş B2C ve C2C modellerinde yerlerini aldı. Ancak firmaların çoğu belki de hâlâ “Neden? Nasıl?” sorularının cevaplarını doğru konumlandıramadıkları için en büyük rakiplerine karşı dezavantajlı durumda. Bu firmaların çoğu ya geleneksel satış kanallarındaki rekabet baskısından ya da yılsonu satış hedeflerinin yüksek olmasından dolayı e-ticarete ek ciro kaynağı olarak bakıyor; bu gözle baktıkları için modelin avantajlarını, büyüme potansiyelini ve ihtiyaçlarını göz ardı ediyorlar.

Strateji haritası oluşturmak şart

Firmaların e-ticaret sektörüne yeni bir satış kanalı gözüyle baktıkları ve şirket önceliklerine aldıkları durumda da, firma içindeki tüm operasyon ve organizasyon şeması geleneksel satış modeline uygun yapılandırıldığı için başarısızlık kısa vadede ortaya çıkan yegâne sonuç oluyor.

E-ticaret sektöründe tedarikçi olmadan önce bir strateji haritası oluşturulmalı. Çünkü bu sektöre sadece denemek için bile girilse, gerçek potansiyeli görebilmek adına geniş çaplı bir stratejiye sahip olmak şart. Aksi halde, portföylerinin gerçek potansiyelini ve satış hacmini ölçemeden sektöre giren birçok firmanın e-ticaret girişimi atıl kalıyor. Hızlı tüketim firmalarının e-ticaret satış kanalında başarılı olabilmesi için en azından aşağıdaki üç temel soruyu yanıtlamış olması gerekiyor.

tedarik E-ticaret Sektöründe Hızlı Tüketim Firmaları Tedarikçi Olmaya Hazır mı? E-ticaret Sektöründe Hızlı Tüketim Firmaları Tedarikçi Olmaya Hazır mı? tedarik

Pazardaki genel durum gösteriyor ki firmaların çoğu bu üç sorudan sadece “Nerede?” sorusuna cevap veriyor ve pazarda bulunan lider B2C kanallarında ürünlerini satışa açmak üzere yola çıkıyor. Bu durum onları, en fazla üç aylık bir dönem sonunda, ürünlerinin tedarikini yapamadıkları, operasyonu yönetemedikleri ve hatta ürünlerinin bir online kanalda konumlandırıldığını bile unuttukları bir noktaya götürüyor. Firmaların, durumu tersine çevirmek için “Neden? Nasıl?” sorularını kendilerine sorması ve sonra da etkin bir strateji kurgulayabilmek amacıyla güncel durum değerlendirmesi yapması gerekiyor: Portföyün online satışa uygunluğu, yeterli insan kaynağı, fiyat politikası, lojistik operasyonları, finans süreçleri…

Fiyat en önemli motivasyon faktörü

Firmalarının en çok zorlandığı nokta, ülke çapında ulusal zincir mağazalarda, yerel marketlerde ve toptancı ayağında penetrasyonları yüksek olduğu için online satışa uygun bir fiyat politikası belirlemek. Şu andaki tablo Türkiye’de online alışveriş için en önemli motivasyon faktörünün fiyat olduğu yönünde. Bu yüzden aynı ürünün market raflarındaki fiyatından daha alt bir baremde satılması ya da market raflarında olmayan bir ambalaj halinde konumlandırılması öneriliyor. Bu görüş hızlı tüketim firmalarını yıllardır birlikte çalıştığı müşterileri ile karşı karşıya getiriyor. Bu da online satışın, firmalar tarafından ana iş kolları açısından tehdit unsuru olarak algılanmasına neden oluyor.

Tüm endişelere rağmen hem geleneksel satış kanallarını hem de online satış kanalını iyi yöneten ve online satıştan yüksek satış rakamları elde eden hızlı tüketim firmaları da bulunuyor. Firmanız adına en doğru yol haritasını belirleyebilmeniz ve iyi bir online satış modelini yaratmanız için bir sonraki yazımda “Neden? Nasıl? Nerede?” soruları ile ilgili görüşlerimi paylaşacağım.

 

Bu Yazıda emeği geçen Eczacıbaşı E-Ticaret Yöneticisi Deniz Tunçay’ a Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir