Close

E-ticaret Sektöründe Haftanın Özeti

Rocket Internet Brezilya Merkezli KlickBus’ı Almanya’da Hizmete Sundu

2013 yılında Brezilya’da Rocket Internet desteğiyle kurulan KlickBus, artık Almanya’da da hizmet vermeye başladı. Online otobüs bileti platformu olarak hizmet veren KlickBus, kullanıcıların en hızlı şekilde en ucuz otobüs bileti bulmalarını sağlıyor.

Kullanıcılar site üzerinde fiyat karşılaştırması yapabildikleri gibi, biletlerinin rezervasyonlarını da yine bu platform üzerinden gerçekleştirebiliyorlar. Kullanıcılar için ücretsiz olarak sunulan bu platform üzerinden kullanıcılar diledikleri tarih ve fiyat aralıklarını seçiyorlar.

Bu bilgileri girdikten sonra kullanıcı kendisine en uygun olan otobüs biletini seçiyor ve kredi kartı, PayPal ya da havale ile ödeme işlemlerini tamamlayabiliyorlar. Ödeme işleminin ardından kullanıcıya e-posta bildirimiyle bileti gönderilmiş oluyor. Kullanıcılar dilerlerse bu işlemleri akıllı telefonları üzerinden de yapabilecekler.

Almanya’daki tüketiciler arasında otobüsle yolculuk yapmak oldukça yaygın. 120 farklı otobüs şirketinin bir hafta içinde 5100 farklı lokasyona otobüs seferi düzenleniyor ve KlickBus bu seferler arasından Alman kullanıcıların kendilerine en uygun otobüs seferini bulmalarını sağlayacak.

Rocket desteğiyle Brezilya’da kurulan girişim 2014 yılının başlarında Meksika’da da hizmet vermeye başlamıştı.

 

Yarıda Bırakılan Alışverişler E-ticaret Şirketleri İçin Bir Avantaj

sepeti terk etme E-ticaret Sektöründe Haftanın Özeti E-ticaret Sektöründe Haftanın Özeti sepeti terk etme

Alışveriş sepetine ürün ekledikten sonra alışverişi yarıda bırakan tüketiciler aslında e-ticaret firmaları için bir fırsat. Bu durum aslında satışlara kötü bir etki yaratmış gibi görünüyor olabilir; ancak e-ticaret şirketleri bunu bir fırsata çevirebilirler.

E-ticaret şirketleri sepeti terk eden kullanıcılarla bu durumda tekrar iletişime geçme fırsatı yakalayabiliyorlar. Hatırlatma e-postalarının gönderimiyle beraber tüketicilerle tekrar iletişime geçilebiliyor ve bu sayede yarım kalan alışverişler tamamlanabiliyor.

Cloud I.Q.’nun araştırmasına göre İngiliz tüketicilerin dörtte üçlük bir kısmı online alışverişlerde sepete ürün bıraktıktan sonra siteden ayrıldıklarını söylüyor. Bunun nedenleri arasında tüketicilerin halen iş yerinde olmaları, farklı sitelerde ürün aramaya devam ediyor olmaları ya da halen alışveriş yapmaya tam anlamıyla karar vermemiş olmaları gösteriliyor.
Sıradan bir tüketici bir ürünü satın almadan önce 5 veya daha fazla internet sitesinde ürünleri araştırıyor ve satın alma işlemini anında gerçekleştirmiyor. Tüketici en uygun fiyat ve koşullarla ürünü bulduğuna yüzde 100 emin olduğu zaman alışverişini tamamlıyor.

Araştırmaya göre tüketiciler sepetlerini terk ettiklerinde e-perakendecilere iletişim kurmaları için bir fırsat vermiş oluyorlar ve e-posta üzerinden tüketicilere hatırlatma mesajı gönderildiğinde yüzde 20 oranında geri dönüşüm sağlandığı görülüyor. Bu hatırlatma e-postalarının tüketicilerle bire bir iletişim kurma fırsatı sağladığı da araştırmada öne çıkan bilgilerden biri.
Yapılan diğer araştırmalar ise e-ticaret firmalarının bu fırsatı değerlendirme şansını ellerinin tersiyle ittiklerini gösteriyor. ABD ve İngiltere’deki şirketlerin yüzde 80’i sepetlerini terk eden kullanıcılara hatırlatma e-postası göndermediği için her yıl milyarca dolar kaybediyorlar.

Hatırlatma e-postası gönderen yüzde 20’lik bir kesim ise 48 saat içerisinde kullanıcılardan geri dönüş aldıklarını söylerken, bu geri dönüşlerin yarısı ilk 24 saat içerisinde gerçekleşirken, yüzde 25’lik bir bölüm ise bir saat içerisinde gerçekleşiyor.

Geri dönüşüm oranlarını artırmak için siteler üzerinde gerekli performans değerlendirmesi yapan şirketlerin, sepeti terk eden kullanıcılar üzerine yoğunlaşarak da geri dönüşümlerini artırabileceklerini unutmamaları gerekiyor.

 

B2B Şirketleri İçerik Pazarlamasını Marka Bilinirliğini Artırmak İçin Kullanıyor

 

b2b içerik pazarlama E-ticaret Sektöründe Haftanın Özeti E-ticaret Sektöründe Haftanın Özeti b2b i C3 A7erik pazarlama

İçerik pazarlamasına en çok önem veren şirketler arasında küçük ölçekli B2B firmaları da yer alıyor. ABD 10 ile 99 çalışanı bulunan küçük ölçekli firmalar arasında yapılan araştırmaya göre şirketlerin yüzde 94’lük bir bölümü içerik pazarlamasını kullandığını belirtiyor.

Bir önceki yılla kıyaslandığında içerik pazarlamasından yararlanan firmaların oranında bir değişiklik olmadığı görülüyor. Şirketlerin yüzde 45’lik bir bölümü içerik pazarlamasının oldukça etkili olduğunu dile getirirken, geçtiğimiz yıl bu oran yüzde 34 seviyelerindeydi. İçerik pazarlamasının hiç etkili olmadığını öne süren şirketlerin oranı ise yüzde 2 civarında.

İçerik pazarlamasından yararlanan şirketlerin yüzde 78’lik bir bölümü pazarlama stratejilerini gözden geçirdiklerini belirtirken, yüzde 18’lik bir bölümü gözden geçirmediğini söylüyor. Stratejileri gözden geçirme konusunda fikri olmayanların oranı ise yüzde 4.

Küçük ölçekli şirketlerin son bir yıl içinde içerik üretimini yüzde 75 oranında artırdıkları da bir diğer dikkat çeken bilgi. Case study ve blog içerik tipleri en etkili içerik pazarlama stratejileri arasında yer alırken, e-kitap ve videolar da önemli içerik tipleri arasında yer alıyor.

İçeriklerin dağıtımı konusunda ise sosyal ağlar arasında Linkedin yüzde 91 ile birinci sırada yer alırken, Twitter yüzde 86 ile ikinci sırada yer alıyor. Facebook ise küçük ölçekli B2B şirketleri için yüzde 82 ile üçüncü sırada. Sosyal ağların etkinliği sorulduğunda ise Linkedin yüzde 60 oranında etkili bulunurken, SlideShare ve Twitter yüzde 49 oranında etkili bulunuyor. Facebook ise bu kıyaslama da Vimeo, Youtube ve Pinterest’in gerisinde kalarak yüzde 28’lik bir orana sahip.

Şirketlerin içerik pazarlamasına yönelmelerinin arkasında yatan birincil nedenin ise yüzde 85 ile marka bilinirliğini artırmak olduğu görülüyor.

Content Marketing ve New Rainmaker’ın hazırladığı araştırmanın tamamını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir