Close
E-Ticaret Danışmanı / Uzmanı

E-Ticaret Instagram Hesabını 5 Adımda Oluşturun

Bugünlerde Instagram kullanıcılarının sayısı hızla artıyor ve hemen herkes Instagram’ı Swarm hesabına bağlayıp check-in yapıyor. Instagram aylık kullanıcı sayısı 300 milyondan fazla ve siz de restoranlardan sık check-in yapıyorsanız Türkiye’deki kafeler tarafından çoktan takibe alınmış olabilirsiniz. Peki e-ticaret siteniz için Instagram hesabı açmak ister misiniz?

Instagram’a satın al düğmesi geldi

Instagram’ın en büyük avantajı Facebook ve Twitter gibi paylaşımların görüntülenmesini sınırlandıran bir algoritma olmaması.

Kısacası Instagram’da paylaştığınız her şeyi herkes görebilir. Yeter ki o sırada online olsun. Instagram kullanıcılarının yüzde 57’si her gün online olduğu ve Instagram hesapları video ile görsel içerdiği için bu e-ticarette büyük bir avantaj. Peki e-ticaret siteniz için Instagram hesabı nasıl açarsınız?

Burada Instagram hesabı açmayı adım adım anlatmayacağız,

e-ticaret instagram hesabı 1 instagram E-Ticaret Instagram Hesabını 5 Adımda Oluşturun e ticaret instagram hesab C4 B1 1

1. Profilinize link yerleştirin

Instagram’da tıklanabilir tek linki profil bilgileriniz kısmına koyabilirsiniz. Bu fırsatı kaçırmayın ve sitenizin linkini profilinize koyun. Instagram paylaşımlarındaki linkler tıklanamıyor ama size küçük bir ipucu: Swarm’da linklere tıklanabiliyor. Bu yüzden Instagram hesabınızı Swarm’a bağlayabilirsiniz.

2. Mobile uygun görseller seçin

Instagram’ın en büyük avantajı sattığınız ürünün fotoğrafını müşteriye göstermektir. Ancak Instagram öncelikle bir mobil sosyal ağ. Bu yüzden mobil cihazları göz önünde bulundurun ve özellikle küçük akıllı telefon ekranlarına uygun görseller seçin: Canlı renkler, parlak ışıklandırma veya kontrast, fazla kalabalık olmayan ve arka planı geniş resimler.

İlgili yazı: Instagram Etkileşimini % 470 Artıran Uygulama Growsta

e-ticaret insagram hesabı 3 instagram E-Ticaret Instagram Hesabını 5 Adımda Oluşturun e ticaret insagram hesab C4 B1 3
3. Etiket ve mention kullanın

Instagram bir paylaşıma yapılan yorumları Facebook ve Twitter kadar kolay bildirmiyor. Bu nedenle mutlaka etiket ve bol etiket kullanın (aşırıya kaçmayın tabii ama Twitter’dan daha çok etiket kullanabilirsiniz). Ayrıca bir müşteriye cevap verirken onu mention edin (Twitter gibi @ işareti ile).

Hatta restoranınızı ziyaret eden müşterilerin fotoğrafını çekerseniz doğrudan resimleri etiketleyebilirsiniz. Unutmayın, Instagram’ı şirketinizin Facebook hesabına bağlayabiliyorsunuz. Böylece müşteri tabanınızı genişletmiş olursunuz (o etiketler Facebook fotolarında görüntülenecektir).

4. Beğeni ve yorum zamanlaması yapın

Instagram’da insanlar az konuşuyor ve kısa yazıyor ama etiket vb. kullanırsanız ne yazsanız okunuyor, buna emin olabilirsiniz. Bu nedenle müşterilerinizin ne zaman online olduğunu takip edin ve o zaman onları mention ederek veya ilgili paylaşımlarına yorum yaparak etkileşime geçin. İnsanlar Instagram paylaşımlarına cevap veren kullanıcılara dikkat ediyorlar. Sahi, Instagram’ın Yemeksepeti’nden satış yapan bir restoran için ideal pazarlama aracı olduğunu söylemiş miydik?

e-ticaret insagram hesabı 2 instagram E-Ticaret Instagram Hesabını 5 Adımda Oluşturun e ticaret insagram hesab C4 B1 2

5. Düzenli içerik üretin

Hangi bilge söylemiş bilmiyoruz ama hayatta kısa deparlar atarak başarılı olamazsınız. Düzenli ve istikrarlı çalışan ortalama insanlar sadece canı isteyince çalışan zeki insanları her zaman geçer. Instagram hesabınız için de aynı şey geçerli. Düzenli paylaşımda bulunun. Böylece e-ticaret sitenizde satış ve pazarlamayı artırırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir