Büyük Markalı Mobil Uygulamaların Devri Kapanıyor Mu?

“Ampersand Mobile” tarafından yapılan araştırmalar gösteriyor ki, mobil kullanıcıların büyük çoğunluğu büyük markaların mobil uygulamalarını gereksiz görüyor ve bir kere kullandıktan sonra siliyor.
Araştırmaya katılan kullanıcıların %71’i, yani neredeyse dörtte üçü, büyük markaların mobil uygulamalarının kullanıcılar ile etkileşime geçmek için değil, yalnızca pazarlama ve içerik gösterme amaçlı olduğuna inanıyor. Yine aynı kullanıcı grubunun %84’ü, böyle bir uygulamayı yükledikten sonra yalnızca bir kere açıp bakıyor ve sonrasında uygulamayı siliyor.
Büyük markaların mobil uygulamalarının çok düşük etkileşim oranları, kullanıcıların %54’ünün bu tür uygulamaları yüklemekten bile uzak tutuyor. Kullanıcıların tamamına yakını bu uygulamaları işlevsel olarak görmüyor; yalnızca bir pazarlama aracı olarak görüyorlar.

Kullanıcıların %61‘i markalı mobil uygulamaların ömrünü doldurduğunu ve başka bir yeniliğe gerek olduğunu düşünüyor.

Diana-Marian Büyük Markalı Mobil Uygulamaların Devri Kapanıyor Mu? Büyük Markalı Mobil Uygulamaların Devri Kapanıyor Mu? Diana MarianAmpersand Mobile’ın Pazarlama Stratejisti Diana Marian, markaların mobil stratejilerini gözden geçirmeleri ve kendilerine şu soruları sormaları gerektiğini belirtiyor: “Uygulamamın var olması için ‘mobil’ bir gereklilik var mı? Kullanıcının başka şekilde edinemeyeceği bir fayda sağlıyor muyum? Kullanıcılarımın uygulama ilgilenmelerini nasıl sağlayabilirim? Kullanıcılar ve markalar arasındaki ilişki geçtiğimiz bir kaç yıl içerisinde baştan sona değişti. Teknoloji, mobil kullanıcıların dünyanın her yerindeki ürün ve hizmetlere anında ulaşabilmesini sağladı. Marka bağlılığı, kalite ve müşteri deneyiminden sonra en önemli konu haline geldi“.

Leave a comment