Close

Akakçe 2012’nin En Popülerlerini Açıkladı

Karşılaştırmalı alışveriş platformu Akakce.com, 2012 yılına dair ilgi çekici kullanıcı verilerinin de yer aldığı “2012’nin En Popülerleri” raporunu paylaştı.

Yıl içerisinde yaklaşık 25 milyonu tekil, 46 milyondan fazla kullanıcının ziyaret ettiği sitede, kullanıcıların tıpkı geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2012′de de en fazla cep telefonu kategorisine ilgi gösterdiğine ve en çok aranan ürünün ise Samsung’un Galaxy S3 modeli olduğuna şahit oluyoruz. Koreli teknoloji devinin en büyük rakibi olarak gösterilen Apple’ın iPhone 4S cihazı ise 8. sırada.

E-ticaret sektörü hakkında da ilgi çekici bilgilere ulaşabildiğimiz rapor hakkında açıklamalar yapan Akakce.com Kurucu Ortağı Koray Karataş, e-ticaretin bu yıl da beklentilerin üzerinde gelişme gösterdiğine dikkat çekti. Genel e-perakende trendlerine bakıldığında kadın kullanıcıların neden olduğu değişimi çok iyi hissettiklerini vurgulayan Karataş ayrıca, cep telefonu ve teknoloji ürünlerinin bu yıl da ağırlığını koruduğunu ancak son yılların popüler ürünlerinden dijital fotoğraf makinelerinin ise ilk defa dokuzuncu sıraya kadar düştüğünü ifade etti.

Karataş: “Geçtiğimiz yılı 22 milyar TL seviyesinde kapatan e-ticaret sektörü hacminin 2012’nin sonunda 31 milyar TL’yi bulması bekleniyor. Son birkaç yıldır, e-ticaret Türkiye’de en görkemli dönemini yaşıyor. Geçtiğimiz yıllarda e-ticaret sitelerinin kişisel çabaları ile yakalanan büyüme, 2012 ile birlikte hem devletin hem de özel sektörün desteğini almaya başladı. Bankalar, operatörler,lojistik şirketleri bu desteğin en güzel örneklerini sergiledi ve artık bir online alışveriş kültürü oluşturmaya çok yakın bir noktaya geldik. Önümüzdeki beş yıl içerisinde tüm bileşenleri ile bir ekosistemden bahsedebiliyor olacağız.”

2012 yılında 180 milyon sayfanın gösterildiği sitenin ziyaret sayısının, 2011 yılına oranla yüzde 47,5 oranında artış gösterdiğini de belirtelim. Raporda en popüler kategori cep telefonunun ardından ikinciliği LED TV, üçüncülüğü ise tablet bilgisayarlar elde etti. Geçtiğimiz sene ilk 10′da bile kendine yer bulamayan tablet cihazların bu denli yükselişi oldukça dikkat çekici. Listede, dizüstü bilgisayarları da geride bırakan tabletler, donanım kategorisi içinde yüzde 54’lük paya sahip durumda. En popüler tabletler ise şu şekilde; Piranha’nın Business Tab modeli ilk sıradayken, Samsung Galaxy Note ikinci, Piranha Business II Tab ise üçüncü sırada.

Akakçe 2012’nin En Popülerlerini Açıkladı Akakçe 2012’nin En Popülerlerini Açıkladı akakce com 2012
Kaynak: Eticaretmag

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir