Close

2 Milyon Dolar Yatırım Alan ooomf Kurucusundan Girişimcilere Sunum Tavsiyeleri

Yatırım arayışında olan girişimcilerin bu süreç içerisinde kendilerini hazırlamaları gerekiyor. Gerek asansör konuşmalarına gerekse yatırımcılara yaptıkları sunumlara hazırlanmaları oldukça önemli. İyi hazırlanmış bir sunumla yaptıkları işleri yatırımcılara anlatarak bu görüşmelerden olumlu sonuçlar alabilirler.

Yatırım görüşmelerinde başarılı olmuş ve 2 milyon dolarlık bir yatırım almış ooomf Kurucu Ortağı Mikale Cho, hazırladıkları sunumlarda nelere dikkat ettiklerini ve başarılı olmalarının arkasında yatanları girişimcilerle paylaşıyor.

Kısaca ooomf’dan bahsetmek gerekirse kısa dönemli yazılım projelerinin bulunduğu bir network. Burada yazılımcı ve tasarımcılar kendilerine bir proje bulabiliyorlar.

Şirketleri için yatırım arayışında olanların ilk etapta yatırımcılara sunmak için birkaç farklı doküman hazırlamaları gerektiğinin üzerinde duran Cho, iki yıl önce bu işlerin nasıl yapıldığını bilmediğini ve şu an birkaç farklı yatırımcıdan toplamda 2 milyon dolar yatırım almayı başardıklarını dile getiriyor.

Şirketinizi en iyi anlatacak hikayeyi oluşturun

Yaptığınız işi bilmeyen bir yatırımcıyla görüşmeye başladığınızda hazırladığınız sunum karşınızdaki kişiye yaptığınız işi anlatacak ve bu durumda da iyi bir hikayeye sahip olmanız gerekiyor; çünkü yatırımcılar projeniz hakkındaki ilk izlenimlerini bu sunumla alacaklar.

Bazı yatırımcılar ilk olarak ekibi görmek ister, bazıları ise ekibi sunumun sonunda görmek ister. Kimi yatırımcılar pazarda hangi sorunu çözdüğünüzü, kimileri ise pazardaki fırsatları görmek ister. Bu nedenle de bilgisayarınızın başında sunumunuzu hazırlamaya başlamadan önce yaptığınız işle ilgili birincil ve en önemli elementleri bulmanız gerekiyor. Sonrasında takımınızı, ürününüzü, pazarı ve çözümlerinizi hazırladığınız hikayenin içinde kullanarak bir sunumunuza başlayabilirsiniz.

Tek bir doğrusu olmasa da Cho sunumunuzda yer alması gerekenleri şöyle sıralıyor:

• Giriş: Siz kimsiniz, şirketinizin adı ne?
• Fırsatlar/problemler: Pazarda hangi problemleri çözüyor ya da hangi fırsatların peşindesiniz?
• Çözüm: Sorunları nasıl çözüyorsunuz?
• Takım: Ekibinizde bulunan en önemli kişiler kimler?
• Büyüme hızınız: Şirketinizin büyüme hızı nedir?
• Vizyon: 5 yıl sonra yaptığınız iş nasıl bir konuma gelecek?
• Ürün: Ürününüzü tanıtın
• Pazar: Pazarın durumu nasıl, pazar büyüyor mu?
• İş modeliniz: Nasıl para kazanıyorsunuz?
• Büyüme planınız: Müşteri bazında nasıl büyümeyi planlıyorsunuz?

Sunumunuzdaki konuların önceliklerini belirleyin

Taslak olarak yukarıdaki maddelerin üzerinden geçtikten sonra sunumunuzdaki konuların önceliklerini belirleyin. Hikayenizin çok farklı yollardan çok farklı konu başlıklarıyla anlatılabilir. Bu nedenle sunumunuzu hazırlarken aceleci davranmayarak kendinize vakit tanıyın.

Hikayenizin giriş, gelişme ve sonuç bölümleri çok farklı şekillerde oluşturulabilir. Peki, hangi versiyonu daha ilgi çekici olacak? Dışarıdan bir gözle sunumu inceleyip, farklı alternatif oluşturmaya çalışın.

Mikael Cho, sunumlarını hazırlarken pazardaki fırsatları gösteren slide’ı sunumun 3. sayfasına yerleştirmeyi seçmiş; ancak asıl yatırımcılarla görüşmeden önce şirkete daha önceden yatırım yapan yatırımcıların göz atmalarını istediklerinde sunum sırasında yatırımcıların ilgisini kaybetmeye başladığını görmüş.

ooomf sunum1 2 Milyon Dolar Yatırım Alan ooomf Kurucusundan Girişimcilere Sunum Tavsiyeleri 2 Milyon Dolar Yatırım Alan ooomf Kurucusundan Girişimcilere Sunum Tavsiyeleri ooomf sunum1 e1393508875442
Bu noktada Cho, hangi noktada yanlış yaptıklarını düşünmeye başladıklarını belirtiyor. Sektörden bir arkadaşına bu sunumdan bahsederken aynı tepkiyi arkadaşının da verdiğini belirten Cho, konuşma esnasında arkadaşına her ay yüzde 30’luk bir büyüme yakaladıklarını söylediği anda arkadaşının dikkatini çekmeyi başardığını fark ettiğini söylüyor.

Diğerlerinden farkınız ne?

Mikael Cho, bu konuşma sırasında sunumdaki hikayeyi yanlış anlatmakta olduğunu fark ettiğini dile getiriyor. Bunu fark etmesinin ardından sunumdaki slide’larda bir değişik yaparak pazardaki fırsatların yer aldığı slide’ı ilerleyen bölümlere ekleyen Cho, sunumun başına şirketlerinin büyüme hızının yer aldığı slide’ı eklediklerini belirtiyor.

ooomf sunum2 2 Milyon Dolar Yatırım Alan ooomf Kurucusundan Girişimcilere Sunum Tavsiyeleri 2 Milyon Dolar Yatırım Alan ooomf Kurucusundan Girişimcilere Sunum Tavsiyeleri ooomf sunum2 e1393508944951
Bu değişimin ardından hazırladıkları sunumun karşı tarafta daha olumlu bir etki bıraktığını ve yatırımcıların daha çok ilgisini çektiğini vurguluyor.

Sunum üzerinde yapılan bu tip küçük değişiklikler dahi yatırımcıların ilgisini çekebiliyor. Bu nedenle sunumlarınızı hazırlarken dışarıdan bir gözle bakmaya ve mümkünse çevrenizdeki insanların bu sunumları gözden geçirmelerini isteyin. Böylelikle onların verdikleri tepkilere göre sunumunuzda geliştirmeniz gereken noktaları keşfedebilir ve daha iyi bir sunum hazırlayabilirsiniz.

Mikael Cho, hazırladıkları bu sunumu 55 farklı yatırımcıya gönderdiklerini ve görüşmelerin ardında 11 farklı yatırımcıdan toplamda 2 milyon dolarlık bir yatırım aldıklarını dile getiriyor.

Eğer sunumlarınızda farklılaşamıyorsanız, yatırımcılar bunu fark ediyor diyor, Cho ve ekliyor: ”Yatırımcıların bir yıl içinde yüzlerce girişimle görüştüklerini ve eğer çok temel bir sunum hazırlamışsanız bir sonraki adımda neyi sunacağınız tahmin edebiliyorlar.”

Bu noktada öne çıkabilmek için diğer girişimlerden bir farkınız olması gerekiyor. Burada yaptığınız iş ya da ürün değil, sizin farkınız daha da öne çıkıyor. İş modelinizden tutun da yaptığınız sunuma kadar ya da müşterilerinizle kurduğunuz ilişkiler dahi öne çıkabilir. Önemli olan sizin farkınızı ortaya koyan bir faktör.

Mikael Cho, ilk hazırladıkları sunumla bu görüşmelere başlasalardı bu görüşmelerden olumsuz sonuçlarla ya da daha düşük bir yatırımla geri dönmüş olabileceklerini söylüyor. Sunumlarınızın asıl amacı şirketinizdeki en önemli faktörü göstermeniz. Cho, kendi durumlarında bunun şirketin büyüme hızını olduğunu ve her şirkette ve iş modelinde öne çıkan faktörün değişebileceğini belirtiyor.

Mikael Cho’nun yatırımcılarla yaptığı görüşmelerde kullandığı sunumun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir