A/B Testi Nedir, Markalar Bu Testten Nasıl Faydalanabilir?

E-ticaret şirketleri geri dönüşüm oranlarını artırmak için kullanıcılara farklı içerik ve tasarım örnekleri sunarak, en iyi sonuca ulaşmaya çalışıyorlar. Markalar, çıkan bu sonuçları ölçümleyebilmek için de bazı testler kullanıyorlar ve içlerinde A/B Testi (A/B Testing) de bu testlerden bir tanesi olarak öne çıkıyor.

A/B testi; iki veya daha fazla durumun nasıl sonuçlar verdiğini ortaya çıkarmak için yapılan bir testtir. Bu test ile hangi alanlarda değişim yapmak istiyorsanız, o değişimleri takip edip, geri dönüşüm oranlarını ölçümlenerek gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

A/B testi nerelerde kullanılır?

A/B testi çeşitli amaçlarla ve çeşitli şekillerde kullanılabilir.
Markalar landing page optimizasyonu yaparken bu testten faydalanabilir. Çeşitli landing page tasarımları hazırlanarak farklı gruplara bu sayfalar gösterilebilir ve gelen geri dönüşler ölçümlenerek en iyi sonuç veren landing page tasarımına karar verilebilir.
Bu test, e-posta pazarlama için de kullanılabilir. Farklı gruplara farklı şablonlarda e-postalar gönderilerek ölçümleme yapabilir.
Ürün, sepete ekleme ve ödeme sayfalarında da benzer testler uygulanabilir. Kullanıcıların en çok tercih ettikleri özellikleri göz önünde bulundurarak tasarımınızı bu sonuçlara göre tekrar düzenleyebilirsiniz.
Reklam ve pazarlama kampanyalarında da A/B testinden yararlanılabilir. Çeşitli kesimlere farklı adwords reklamlar sunularak, hangi reklamlardan nasıl geri dönüşler alındığı gözlemlenebilir.

Sosyal medya içerik pazarlamasında da bu testten yararlanabilirsiniz. Farklı içerikleri farklı zaman dilimlerinde paylaşarak, kullanıcıların etkileşimini inceleyerek en çok hangi saat dilimlerinde ne tür içeriklerin öne çıktığını ve daha çok paylaşıldığını ölçümleyebilirsiniz.
Sosyal medya rehberleri dosyamızdan sosyal medya kanallarının kullanımına dair detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
Üyelik form sayfalarında en iyi sonucu elde etmek için A/B testi kullanılabilir. Form içindeki bilgiler, üyeliğin kaç adımda tamamlandığı gibi detaylar değiştirilerek kullanıcılara farklı sayfa örnekleri sunulabilir.

A/B test ile nasıl değişiklikler yapılabilir?

A/B testini yaparken sayfanızın tasarımında küçük değişiklikler yapabilirsiniz.
Mesela yazı fontlarını değiştirebilir, yazıların büyüklük ve küçüklüklerini düzenleyebilirsiniz.
Eğer bir landing page düzenliyorsanız bu sayfanın açılış ve avantaj/kampanya metinleri değiştirebilirsiniz.
Sayfalarda yer alan görsellerin boyutları ve yerleri de değiştirilebilir. Farklı görsel boyutları ve farklı yerlere yerleştirilen görseller kullanıcıların algısını ve etkileşimini değiştirebilir.

Renkleri değiştirmek de bir diğer kriter olarak A/B testinde ele alınabilir.
Sayfada yer alan reklam banner alanlarının yerleri değiştirilebilir, büyütülebilir ya da küçültülebilir.
Ürün sayfasında yer alan ürünlerin farklı renk seçeneklerine yer verilebilir.
Sayfada görünen ürünlerin sayılarını arttırıp azaltabilirsiniz.

A/B test araçları

Eğer yazılım konusunda çok fazla bilginiz yoksa internet üzerindeki bazı programlarla A/B testini yapabilirsiniz. Unbounce, Optimizely, Vertster, Webtrends, Adobe Test&Target ve WordPress plugin’i MaxA/B bu programlardan bazıları.
Bu programlar ile istediğiniz sayfalarda düzenlemeler yapabilir ve geri dönüşümlerin ölçümlemesini bu programlar üzerinden takip edebilirsiniz.
Bu videoda A/B test araçlarından Optimizely’nin nasıl çalıştığını detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

A/B testi uygulanırken nelere dikkat edilmeli?

A/B testi yapılırken, en çok tavsiye edilen durum bir kullanıcı bu test sayfalarından yalnızca birini görmeli. Kullanıcılar sayfayı tekrar ziyaret ettiklerinde dahi aynı sayfayla karşılaşmalılar. Eğer bir kullanıcı birden sayfa görüntülerse ölçümleme yapmak pek kolay olmayacaktır. Bu nedenle kullanıcıların tarayıcılarına çerez bırakmak iyi bir çözüm olabilir.

A/B testi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, bir sayfanın iki varyasyonundan biri kullanıcılara hedeflenirken bir diğeri de arama motorları için hedeflenir. Bu hedeflemeler yapılırken bazen yapılan hatalar nedeniyle kullanıcıların gördüğü sayfa ile arama motorundaki içerik birbiriyle uyuşmazlık gösterebilir. İngilizce’de “cloaking” adı verilen bu durum gerçekleştiğinde arama motorları bu internet sayfayı kara listelerine alabilirler. Kara listeye alınmanın sebebi olarak ise bu durumun arama motoru algoritmalarını yanıltmaya çalışan bir yazılım olarak algılanması olarak belirtiliyor.
Eğer reklam kampanyanızda bu testi uygulamak istiyorsanız ve belli bir kampanya döneminde bunu yapacaksanız, hem eski reklam formatınızı hem de yeni formatınızı kullanmanızda yarar var. Eğer eski formatınızı kullanmazsanız, yeni formatın mı dönüşümleri etkilediğini yoksa yeni kampanyanın mı etkileşimi değiştirdiğini doğru bir şekilde ölçümlemeyebilirsiniz.

A/B test örnekleri

Örnek 1

A/B test 1 A/B Testi Nedir, Markalar Bu Testten Nasıl Faydalanabilir? A/B Testi Nedir, Markalar Bu Testten Nasıl Faydalanabilir? ab test 1

Sayfanın asıl hali

 

A/B test 1.2 A/B Testi Nedir, Markalar Bu Testten Nasıl Faydalanabilir? A/B Testi Nedir, Markalar Bu Testten Nasıl Faydalanabilir? ab test 1

Sayfanın ikinci varyasyon hali
Örnek 2

A/B test 2 A/B Testi Nedir, Markalar Bu Testten Nasıl Faydalanabilir? A/B Testi Nedir, Markalar Bu Testten Nasıl Faydalanabilir? ab test 2

Sayfanın asıl hali

 

ab-test-2.2 A/B Testi Nedir, Markalar Bu Testten Nasıl Faydalanabilir? A/B Testi Nedir, Markalar Bu Testten Nasıl Faydalanabilir? ab test 2

Sayfanın birinci varyasyon hali

 

ab-test-2.3 A/B Testi Nedir, Markalar Bu Testten Nasıl Faydalanabilir? A/B Testi Nedir, Markalar Bu Testten Nasıl Faydalanabilir? ab test 2

Sayfanın ikinci varyasyon hali

Leave a comment